Borsa sınırötesi dinlemedi, yeni rekor kırdı

Borsa sınırötesi dinlemedi, yeni rekor kırdı .16633
  • Giriş : 15.10.2007 / 17:57:00

Türkiye'nin olası Kuzey Irak operasyonunun dolar ve petrol üzerinde yarattığı etki borsada görülmedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Bankası'nın yarınki toplantısında yüksek bir faiz indirimi yapabileceğine oynayan yatırımcılar, borsayı yeni bir rekora taşıdı. Endeks günü yüzde 0.3 artışla 58 bin 232 puandan noktaladı.

Endeksteki yükselişe karşın hisse senetlerinin genelinin bu eğilime ayak uyduramadığı gözleniyor. Mali sektör ve bazı banka hisseleri endeksi taşırken, borsanın kalanı bu yükselişten faydalanamadı. Endeksteki yükselişin önemli bir bölümü Yapı Kredi, Garanti ve Akbank hisselerinin performansından kaynaklandı.

Borsadaki hareketi değerlendiren analistler, Merkez Bankası Para Piyasası Kurulu'nun yarınki toplantısında, beklentilerin üzerinde bir faiz indirim kararı alınabileceği düşüncesi ile alımların geldiğini belirtiyor. Kuzey Irak ile ilgili tartışmalar ise borsada sınırlı bir etki yarattı.

Reuters'a konuşan Yatırım Finansman'dan Nezihi Abay, öğleden sonra Endeks'te yaşanan yükselişin sebebinin Merkez Bankası'nın yarınki toplantısından, beklentilerin üzerinde bir faiz indirim kararı çıkması ihtimaline karşı, yatırımcının pozisyon almaya başlaması olduğunu söyledi.

DOLAR 1.20 YTL'NİN ÜZERİNDE

Borsadaki yükselişe karşın dolar tarafında biraz daha tedirgin bir seyir izlendi. Türkiye'nin Kuzey Irak'a bir sınır ötesi operasyon düzenleyebileceği
kaygıları, kar satışları ve ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin Ermeni yasa tasarısı nedeniyle gerginleşme ihtimali doları 1.20 YTL'nin üzerine taşıdı.

YTL gün sonunda dolar karşısında yüzde 1.53, euro karşısında yüzde 2.1 değer kaybetti. Merkez Bankası gösterge dolar kurunu 1.1955/1.2013 YTL, euro kurunu 1.7002/1.7084 YTL olarak ilan etti.

Bankalararası piyasanın spot kapanışında en iyi dolar alış ve satış kotasyonları 1.2045/65 YTL oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious