Borsa ve dövizde neler olacak?

Borsa ve dövizde neler olacak? .16633
  • Giriş : 10.10.2007 / 09:40:00

Ermeni soykırımı iddialarının tanınmasını öngören karar tasarısı bugün ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde oylanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'deki olumlu havaya bağlı gelişmekte olan ülkelerde risk alma iştahının sürmesinin, içeride Kuzey Irak'ta olası bir operasyon riskinin yatırımcılar tarafından göz ardı edilmesine yol açtığını söyleyen analistler olumlu piyasa trendine rağmen temkinli olunması gerektiğini söylüyorlar.

İktisat Yatırım Araştırma Direktörü Muhittin Küley, "ABD tarafı çok güzel. Son Fed tutanakları da piyasaların hoşuna gidecek yönde geldi ve açıklamalar Fed'in yarım puanlık faiz indiriminin süreceği beklentisini destekledi... Olumlu havanın devamını bekliyoruz" dedi.

Küley sözlerini, "Dün olası Kuzey Irak operasyonu endişesi ve ABD'deki Ermeni tasarısının geçme riskinin dikkate alınmadığını ve dünkü rallide yatırımcıların bundan korkmadığını görüyoruz. İMKB de yurtdışı gibi olumlu açılabilir. ABD' de yapılacak Ermeni tasarısı görüşmesi iki ülke arasındaki ilişkiler açısından önem taşıyor. Burada bir bozulma Kuzey Irak'ta operasyon kararını hızlandırabilir. Ayrıca gazetelerde de tezkere ihtimaline yönelik haberler var ama risk alma iştahı hala sürüyor" diye sürdürdü.

Ermeni soykırımı iddialarının tanınmasını öngören karar tasarısı bugün ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde oylanacak. Bu oylamanın ardından tasarı, Temsilciler Meclisi'ne gönderilecek. Tasarının Meclis gündemine getirilip getirilmemesi konusunda ise son söz Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'de olacak.

REUTERS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious