Borsada alım yapma zamanı geldi mi?

Borsada alım yapma zamanı geldi mi?.9559
  • Giriş : 27.10.2008 / 09:41:00

Kriz etkisini uzunca bir süre devam ettirecektir. Fakat bu ortamda toparlanma eğilimi ile yukarı yönlü alışları kaçırmamak önemlidir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cuma günü global sermaye piyasalarına gelen satışlar sonrasında, kurtarma paketleri ile para piyasalarındaki gelişen ortamın yatırımcıların artan resesyon korkularının gölgesinde kaldığı geçen haftanın sonrasında net olarak anlaşıldı. Panikleyen yatırımcıların daha güvenli olarak gördükleri dolar'a, yen'e ve gelişmiş piyasaların hazine bonolarına yönelmeleri hisse senedi piyasalarının yıllar geri gitmesine, emtia fiyatlarının ciddi gerilemesine ve kredi spredlerinin aşırı derecede genişlemesine sebebiyet verdi.

Gelişmekte olan piyasaların bazılarından gelen endişe verici haberler, gelişmiş piyasalardan açıklanan kötü veriler ve şirket karlılıklarının beklentilerin çok aşağısında açıklanması yatırımcı endişesinin panik boyutlarına yükselmesinde diğer etkenlerdi. Yatırımcılarda riksten uzak durma eğiliminde artış gözlenirken, ekonominin genel görünümünde ciddi düzelme beklentisi oluşmadan hisse senedi piyasalarına ciddi alımların gelmesini beklememekteyiz.

Gelişmekte olan piyasalardan riskten uzak durma amacıyla çekilmekte olan yatırımcılanın etkisiyle ve çıkışlarda yüksek kaldıraç oranlarının etkisini ters yönlü hissettirmesiyle MSCI gelişmekte olan piyasalar endeksi son dört yıldır görülmemiş şekilde geçen hafta yüzde 15 değer kaybetti. Aynı sebepler gelişmekte olan piyasaların para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmesinde etkili olurken, Macaristan, Ukrayna ve Arjantin sorunların en ciddi yaşandığı ülkeler olarak göze çarptı.

Gelişmekte olan piyasalar haricindeki birçok merkez bankası bu hafta faiz oranlarında indirime giderek ekonomik yavaşlamanın önüne geçebilmenin planlarını yapmakta. Özellikle İngiltere'nin üçüncü çeyrekte yüzde 0.5 küçüldüğünün açıklanmasından sonra artık resesyonun İngiltere'de kapıdan içeri girdiği net olarak anlaşıldı. Bütün kötü haberler ve endişeler sermaye piyasalarındaki satışları hzılandırdı. S&P 500, geçen hafta boyunca yüzde 4.8 gerilerken, FTSE Euorfirst 300 yüzde 7.3 ve FTSE 100 yüzde 4.4 geriledi. En sert düşüş ise son beş yılın en düşük seviyesine gerileyen Nikkei 225 'de görüldü ve gerileme yüzde 12 civarındaydı.

Geçen hafta IMKB – 100 endeksi yüzde 8.5 gerilerken, Ekim vadeli IMKB – 30 endeksi yüzde 4.9 gerileyerek 30.275 puandan kapandı. Artık krizin reel sektör üzerindeki etkileri net olarak hissedilmeye başlandı. Otomotiv fabrikalarının üretimlerine ara vermeye başladığı haberleri etrafı sararken, şirket karlılıkları ile ilgili gelen kötü veriler piyasaya yön veren ana argüman olmaya başladı.

Bu zamana kadar yaşanan bütün krizler 1929 – 1934 yılları arasında yaşanan ve “büyük buhran” adı verilen krizle kıyaslanmıştı. 1929 – 1934 yılları arasında S&P 500 endeksi yüzde 90 gerilerken, ABD'de sanayi üretimi yüzde 90 düşmüştü. Şu an yaşananları bu büyük krizle kıyaslamak mümkün değil. Fakat krizin nerede duracağı belli değil. Global krizin finans sektörüne bakan kısmının durulduğunun artık reel sektöre bakan yönünün önem kazandığına inanmaktayız. Ekonominin genel görünüşü ile şirket karlılıklarındaki düşüşler piyasayı daha aşağılara çekebilir.

Herşeye rağmen unutulmaması gereken korku'nun etkisiyle bütün krizlerin bitmeyecek gibi algılanmasına rağmen intiras duygusunun etkisini ergeç göstermesidir. Makro ekonominide düzelme beklentisi oluşması ile birlikte herşey unutulur ve olmadık fiyatlardan hisse senetleri alınmaya başlanır. Hatta bear piyasalarda yaşanan herşey bitti algılaması ile yaşanan ralliler çok ünlüdür. Bear piyasalarda birçok en kötü algılaması yaşanır. Kriz etkisini uzunca bir süre devam ettirecektir. Fakat bu ortamda toparlanma eğilimi ile yukarı yönlü alışları kaçırmamak önemlidir.

Biz bu haftada alıma geçmek için çok erken olduğunu düşünmekteyiz. Türkiye'nin diğer gelişmekte olan piyasalardan çok daha iyi durumda olduğunun yabancı yatırımcı ve uzmanlar tarafından net olarak algılanması ve panik ortamının durulması gerekli.

Eğer Türkiye global krizde bu zamana kadar göstermiş olduğu performansı biraz daha devam ettirirse IMKB açısından herşeyin çok daha iyi olacağına inanmaktayız. Durgun bir haftanın bizi beklediğine inanmaktayız. Perşembe günü açıklanacak üçüncü çeyrek büyüme verisinin piyasalara negatif yönlü etkisi olabilir.

TERABROKERS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*