Borsada bayram rehaveti vardı

Borsada bayram rehaveti vardı.16633
  • Giriş : 19.12.2007 / 16:34:00

İMKB Bileşik Endeksi bugün yapılan tek seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 376,22 puan düşerek 53.847,36 puandan kapandı. Hisse senetleri ortalama yüzde 0,69 değer yitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dolar: 1,1830 1,1900 Avro: 1,7070 1,7130

Avrupa Merkez Bankası(ecb) yıl sonunda çıkabilecek olası likidite krizini önlemek amacıyla Euro'yu Kullanan (Eurozone) ülke mali kuruluşlarına, piyasa koşullarının altında oranlarla yaklaşık 348 Milyar Euro'yu (501.7 Milyar Dolar) verdi.

Avrupa Merkez Bankası'nın 500 milyar dolar açıklaması New York ve pek çok Asya borsasında olumlu hava estirdi. Olumlu rüzgar İMKB'de de alımlara neden oldu. Borsa dünü yüzde 1.6 artışla kapatmasına rağmen bu sabahki açılışından itibaren durgun ve kararsız bir seyir izledi. Borsanın seyri bayramı uluslararası piyasaları izleyerek geçirmek istediği şeklinde yorumlandı.

DÜNKÜ ALIMLAR YERİNİ DÜŞÜŞE BIRAKTI

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, birinci seansın ilk yarısında geriledi. Endeks, seansın 1 saat 15 dakikalık bölümünü, dünkü ikinci seans kapanışına göre 403,60 puan düşerek 53.819,98 puandan geçti. Hisse senetleri bu seviyede ortalama yüzde 0,74 değer yitirdi. İlk bölümde işlem hacmi ise 139,2 milyon YTL olarak gerçekleşti.

GÜNÜN TEK SEANSI KAYIPLA TAMAMLANDI

İMKB Bileşik Endeksi bugün yapılan tek seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 376,22 puan düşerek 53.847,36 puandan kapandı. Hisse senetleri ortalama yüzde 0,69 değer yitirdi.

BORSA YARIM GÜN İŞLEM YAPTI

Borsa bugün öğleden sonra bayram tatiline girdi.

NEW YORK'A AVRUPA MORALİ

New York menkul kıymetler borsası günü yükselişle kapattı. Borsanın temel göstergesi Dow Jones 65,27 puan yükselişle 13.232,47'a ulaştı. Teknoloji endeksi Nasdaq da, 21,57 puan yükselerek 2.596,03 puandan kapandı.

TOKYO BORSASI DÜŞÜŞLE KAPANDI

Tokyo Borsası, günü düşüşle tamamladı. Borsanın temel göstergesi Nikkei Endeksi, düne göre, yüzde 1,17 (117,35 puan) azalarak 15.030,51 puan oldu. Öte yandan, döviz piyasasında ABD Doları 113,31 yenden 113,27 yene düştü.

OLAĞANÜSTÜ BİR KARAR

Para piyasalarındaki bir yıllık erime, Avrupa Merkez Bankası’nı(ECB) Eurozone’daki finansal kurumlara sabit faizle limitsiz fon vermeye teşvik etti. ECB, dokuz yıllık tarihinde ikinci kez iki hafta için belli orandaki bütün teklifleri kabul edeceğini açıkladı. Commerzbank ekonomisti Michael Schubert, bütün teklifleri garanti etmeyi olağanüstü bir hareket olarak değerlendirdi. Schubert, "Yıl sonunda çok normal olmayan bir durumumuz var. Bu nedenle ECB olağanüstü bir şey yapmaya karar verdi" dedi. FED, kredi sıkışıklığına cevabının bir parçası olarak bir önceki gün 40 milyar dolarlık düşük oranlı krediyi elinden çıkarmaya başladı. Ek olarak ECB’nin ilk 10 milyar dolarlık açık artırmayı bugün açıklaması bekleniyor.

KREDİ VERMEDE İSTEKSİZDİLER

ECB politika yapıcıları potansiyel yılsonu tansiyonu için yüksek alarma geçti. Ağustos’tan beri bankalar birkaç günden fazla süre için birbirlerine kredi vermede isteksiz davrandı. Merkez bankaları arasındaki birleşmiş harekete karşın, Eurozone bankaları uzun vadeli borç vermelerde ihtiyatlı davranıyordu. Üç aylık bankalararası para piyasası faizleri yüzde beşle en düşüğe inerken, ECB’nin gecelik borçlar için verdiği hedef olan yüzde 4’ün üstünde kaldılar.

YÜKSEK TEKLİF ŞÜPHESİ

Avrupa Merkez Bankası, Eurozone’daki finansal kurumlara rutin işleri için fon verirken verdiği miktara limit koyuyordu. Gergin bankalar nedeniyle ECB, geçen haftanın rutin fon operasyonlarının faizi olan yüzde 4.21’den bütün teklifleri karşılayabileceğini kaydetti. ECB, "Hareket, faiz oranlarını en düşük teklif oranıyla tam uyum içinde tutmayı hedefliyor" dedi.

Avrupa’daki fonlama İMKB’yi yükseltti

AVRUPA Merkez Bankası’nın piyasaya 500 milyar dolarlık likit enjeksiyonu piyasalarda olumlu seyir yarattı. Dünya borsaları yönünü yukarı çevirirken, dolarda uluslararası piyasalarda değer kaybetti. Yurtdışını takip eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ise dün güne alımlarla başladı ve gün sonunda yüzde 1.16 oranında değer kazandı. Ayrıca Goldman Sacsh’ın geçmiş kár trendini yılın son çeyreğinde de devam ettirmesi piyasaların rahatlamasında önemli rol oynadı. Bu iki olumlu gelişme sonrası Avrupa borsaları hızla yukarı yönlü hareket etti ve yüzde 1’in üzerinde değer artışı yakaladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious