Borsada bugün brokerların grevi var

Borsada bugün brokerların grevi var.17706
  • Giriş : 07.11.2008 / 10:01:00
  • Güncelleme : 07.11.2008 / 10:10:28

Çalışanlar, 2009'da faaliyete geçecek olan insansız yeni alım-satım sistemini protesto ediyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Exapi adlı sistemde her şey elektronik ortamda yapılacak. Sistem faaliyete geçerse 600 broker işsiz kalacak. Borsada hisse senedi alım satım işlemi gerçekleştiren brokerlar, yeni yılla birlikte brokerlık sisteminin tarihe karışacak olmasını protesto için bugün seansa girmiyor. Exapi adı verilen yeni alım satım sisteminde bütün işlemler uzaktan erişim denen elektronik sistemle yapılacak. Borsada, telefonla bağlanarak brokerlar aracılığıyla emir iletme dönemi kapanacak. Çalışmalarına iki yıl önce başlanan ve Sermaye Piyasası tebliği uyarınca 2009 yılında yürürlüğe girmesi beklenen Exapi sistemi, brokerları işsiz kalma riskiyle yüzyüze getirdi.

DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYORLAR

Tebliğin değiştirilmesi için eylem planı hazırlayan brokerlar, ilk olarak bugün borsada işlem yapmama kararı aldı. Amaçlarının kriz ortamında çalışanların mağduriyetlerinin önüne geçmek olduğunu belirten çalışanlar, ilerleyen günlerde de protestolar düzenleyecekler ve tebliğin iptaliyle ilgili davalar açacaklar.

Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, “Seans salonunda sadece makinelerin olması borsayı tamamen duygusuzlaştırabilir” dedi. Yatırımcıların dolu seans salonlarına alıştığını ifade eden Bahçuvan, şunları kaydetti: “Dünyada brokerların canlı seans yaptığı yerlerdir. Teknolojiyle iyi de, insan unsurunu unutmamak gerekir.” Uygulamanın brokerları işsiz bırakacağını ifade eden Bahçuvan, teknik anlamda yatırımcı tarafında sorun olmayacağını, ancak insan unsurunun ortadan kaldırılmasının borsanın imajı açısından olumsuz olacağını aktardı.

İnsansız seans salonu!

Borsa Başkanlığı tarafından 4 Kasım 2008 tarihinde “Hisse Senetleri Piyasasında 2009 Yılı Başından İtibaren Geçerli Olacak Terminal Kullanım Şartları Ve Uzaktan Erişimde İkinci Lokasyon Uygulamasına” ilişkin bir genel mektup yayımlandı. 2009 yılı başından itibaren geçerli olacak uygulama ile hisse senedi işlemleri için emirler seans salonundaki terminallerden değil, aracı kurumlardaki elektronik sistemden yapılacak. Bu yeni düzenlemeyle seans salonu uygulaması ortadan kaldırılırken, seans salonlarının renkli simaları olan brokerlar da işsiz kalacak.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*