Borsa'da deprem!

Borsa'da deprem!.8860
  • Giriş : 21.01.2008 / 16:39:00

ABD ekonomisine yönelik kaygıların artmasıyla Asya borsalarının dalgalı seyir sonunda yüzde 3'ü aşkın değer kaybıyla kapanmasının ardından Avrupa borsalarının ve ABD borsası vadeli işlemlerinin ekside seyretmesinin etkisiyle İMKB'de şok düşüş yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk yarıyı yüzde 3,79 kayıpla kapatan endekste düşüş ikinci seans başlangıcıyla birlikte hızlandı. İMKB Bileşik Endeksi ikinci seansın ilk yarısını, birinci seans kapanışına göre 1,499,10 puan azalarak 45.314,78 puandan geçti. Böylece endeks günlük 4 bin puana yakın gerilerken değer kaybı da yüzde 8’i geçti. Borsada yılbaşından bu yana toplam kayıp yüzde 20’ye yaklaştı. Borsa Uzmanları Derneği Başkanı İsmail Tavlı, borsadaki düşüşün biraz da global trend değişiminin bir ifadesi olduğunu belirterek, "Temkinli olmakta yarar var" dedi.


AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Tavlı, borsadaki düşüşün özellikle tutsat kredilerinde, ABD ve İngiltere'de yaşanan sıkıntıların yansıması olarak kabul edilebileceğini söyledi.
Borsadaki düşüşün biraz da global trend değişiminin bir ifadesi olduğunu belirten Tavlı, "Diğer taraftan son 5-6 yıldır uluslararası piyasalarda yükseliş trendinin düzeltmesi şeklinde de algılanabilir. Bu yönden değerlendirdiğimizde bizim piyasalarımızın belki da az olmakla birlikte bu piyasalarla aynı yönde hareket edeceği beklentisini taşımaktayız. Temkinli olmakta yarar var" dedi.
Türkiye'de kamu maliyesindeki denk bütçe yaklaşımı ve kamunun borçlanma ihtiyacının azalmış olmasının olumsuz piyasalarda dahi uzun vadede kısmi olumlu etki yaratacağına işaret eden Tavlı, Türkiye'de bankacılık sisteminin riskinin de değer riskli piyasalara göre daha az olduğunu söyledi.
Uluslararası Finansal Yönetim Enstitüsü Derneği (UFE) Başkanı Selçuk Tümay da, Türk ekonomisinin dünyadaki gelişmelerden etkilendiğini belirterek, "Dünyada bu çıkışların bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum. Bunların Türkiye'de özellikle kurlar üzerinde artırıcı etkisi olacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious