Borsada İran tedirginliği

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, güne satıcılı başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Açılışın ardından gelen satışlarla düşüş eğilimini sürdüren endeks saat 10:28 itibariyle 964 puanlık düşüşle 42 bin puan seviyelerine kadar geriledi. Borsadaki işlem hacmi ise 291 milyon YTL olarak belirlendi. Hisse senetlerinin bu seviyedeki ortalama değer kaybı yüzde 2,17 olarak gerçekleşti.

İran'daki nükleer krizin dünya petrol, altın ve avro fiyatları üzerindeki etkisinin borsadaki satışların en önemli nedeni olarak gösteriliyor. Bugün ABD'den gelecek olan ekonomik verilerin de gelecek haftalarda piyasa üzerinde etkili olacağı öngörülüyor.

Bunun yanısıra, ABD ekonomisinin sağlığı ile ilgili kaygılar ABD Hazine tahvillerini yükseltirken doları aşağı çekti. İran'ın nükleer hedefleri ile ilgili gerginlik ise petrol fiyatlarını varil başına 61 dolar üzerine çıkardı ve ABD borsaları geriledi.

DIŞARIYA ENDEKSLİ SEYRİN DEVAMI BEKLENİYOR

Global likiditeye yön veren en önemli etkenlerden olan ABD verilerinin bu hafta yoğun olması ve İran'ın nükleer faaliyetlerinden dolayı batılı ülkelerin endişeleri piyasalarda temkinli bir bekleyişe neden oluyor.

İran'ın faaliyetleri nedeniyle dün Londra'da toplanan batılı ülkeler Birleşmiş Milletlerin yeni yaptırımları üzerinde çalışma kararı aldılar.

Finansbank araştırma bölümü tarafından hazırlanan raporda, bugün de dün olduğu gibi piyasaların dışarıyı izlemeye devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

Bankalararası piyasada dün dolar kotasyonları 1.39 YTL'ye kadar yükseldikten sonra valörlü işlemlerde 1.3825 YTL'ye kadar gerilemişti. Bu sabah kotasyonlar 1.3860-1.3890 YTL aralığında açıldı.

Bir bankanın döviz yetkilisi, "Dışarıdan kaynaklanan tedirginlik döviz talebine neden oluyor ancak bu hafta çıkacak yüklü vergiler nedeniyle kurdaki yükseliş sınırlı" dedi.

Piyasadan 28 Şubat'ta 500 milyon YTL civarında katma değer vergisi, 1 Mart itibarıyla da 2-2.5 milyar YTL kadar gelir ve kurumlar vergisi stopajları çıkışı olacak.

Dövizi izleyen bono piyasasında da bugün gösterge faizin yine yüzde 19.40-50 civarında kalması bekleniyor.

İçeride bu hafta açıklanacak iki önemli makro veri bulunuyor. Çarşamba günü yılın ilk dış ticaret verileri açıklanacak. Reuters'in anketine göre Ocak'ta dış ticaret açığının 3.02 milyar dolar ile geçen yılın aynı ayındaki 3.19 milyar doların altında kalması bekleniyor.

Ayrıca Cuma günü Şubat enflasyon verileri açıklanacak. Yine Reuters anketinin sonuçlarına göre Şubat'ta yüzde 0.35 TÜFE, yüzde 0.27 ÜFE artışı bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious