Borsada neler bekleniyor?

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Gelişmekte olan piyasalara yönelik para girişine bağlı dün yılın en yüksek seviyesinden kapanan borsada analistler bugün bir miktar kâr satışı bekliyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hem primli seviyelerde olduğumuz için hem de yurtdışında bazı borsalar eksi, buna bağlı olarak kâr realizasyonu bekliyoruz" dedi.

İMKB Ulusal 100 endeksi dün yüzde 1.29 artışla 48,813.73 puandan kapandı. İşlem hacmi önceki günkü 1.66 milyar YTL'ye göre yüzde 21.7 artışla 2.02 milyar YTL'ye yükseldi.

Brezilya para birimi real, ülkenin merkez bankasının piyasadan dolar satın almak için yeniden müdahale etmesiyle hafif zayıflarken, Brezilya borsaları gün içi en yüksek seviyesine kısa bir süreliğine çıkmasının ardından hafif düşüşle kapandı.

Nikkei ise, 5 günlük kazanç dizisini sürdüremedi ve güçlü Japon gayri safi yurtiçi hasıla verisinin, önümüzdeki hafta bir faiz artırımı beklentilerini desteklemesinin ardından yatırımcıların, aralarında Mitsubishi Estate Co. Ltd. gibi şirketlerde kâr realizasyonu yapmalarıyla haftanın son gününde yüzde 0.12 geriledi.

ABD Hazine tahvili fiyatları, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin Kongre'deki sunumu ve dün açıklanan zayıf sanayi üretimi verisinin, tahvil yatırımcılarının, Fed'in yılın ilerleyen zamanlarında faiz oranlarını düşürebileceği yönündeki beklentileri artırmasıyla yükseldi.

Para Politikası Kurulu (PPK) dün yaptığı aylık olağan toplantısının ardından beklentiler doğrultusunda kısa vadeli faizlerini değiştirmeme kararı aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious