Borsa'da OYAK bilmecesi

Borsa'da OYAK bilmecesi .8639
  • Giriş : 15.12.2007 / 10:56:00

OYAK önce tavan yaptı sonra dibe vurdu . Kimse bir şey anlamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Onayı verdiği ileri sürülen BDDK'dan resmi açıklama ise bir türlü gelmedi

Yaklaşık 6 aydır onay bekleyen Oyak Bank'ın ING Bank'a satışı ile ilgili dün ilginç bir gelişme yaşandı. Bazı ulusal gazetelerde Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu'nun Oyak Bank'ın, ING Bank'a satışına onay verdiği yönünde haberler yayınlandı. Gazetelerdeki haberin kaynağı ise BDDK değil, İngiltere merkezli uluslararası haber ajansı Reuters'di. BDDK'dan resmi herhangi bir açıklama olmadığı için temkinli yaklaştığımız bu haberin ulusal gazetelerde yayınlanması üzerine yaptığımız araştırma gösterdi ki, doğru bir karar vermişiz. Çünkü ortada halen BDDK'nın Oyak Bank'ın, ING Banka satışına dair resmi bir açıklama yok. Ulaştığımız BDDK yetkililerinden aldığımız yanıtlar da aslında bu konuda halen net bir cevabın olmadığını gösteriyor.
ONAYLA İLGİLİ ÇELİŞKİLİ BİLGİLER GELDİ

Yetkililerinden bazıları halen bu onayın verilmediğini söylerken, bazıları BDDK'nın çarşamba günü gerçekleşen toplantısında onay kararını aldığını bildiriyor. Aslında çarşamba günü yoğun tartışmaların yaşandığı yönetim kurulu toplantısında onay şartlı olarak çıkıyor. Şartsa 'Türkiye'nin AB ve küresel ilişkileri göz önüne alınarak yani devletin ali çıkarları açısından'. Ancak yine de kurulda verilecek bu kararın bazı siyasi etkilerinin de olacağı düşünülerek, onayın kamuoyuna açıklanmasından önce bir kez de hükümete danışılması kararını alıyor.

Önceki gün öğle saatlerinde ise BDDK Başkanı bu konu ile ilgili hükümet üyelerine bilgi vermek için hazırlanırken, içeriden bir isim Reuters haber ajansına onay haberini sızdırıyor. Bu durum karşısında hem hükümete, hem de kamuoyuna karşı zor durumda kalan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin telefonlara çıkmıyor. ING yönetimi ise yurtdışındaki borsalara kote bir şirket olmaları hasebiyle "evet onay çıktı" açıklamasını yapıyor. Ancak ING'nin bu açıklamasına rağmen BDDK onayı ne sitesinde ne de resmi bir açıklamayla doğruluyor.

ING KONUŞTU, OYAK VE BDDK SUSTU

Dolaylı yollardan alınan bilgilere göre sözlü olarak onayın çıktığı haberi piyasada dolaşıyor. ING yurtdışında borsalara kote ve açıklamasını yapıyor. Peki Oyak Grubu İMKB'ye kote iki şirketi varken (ER-DEMİR ve OYAK YATIRIM) banka yetkilileri yada BDDK'dan borsaya herhangi bir bilgi neden geçilmiyor. SPK'ya neden açıklama yapılmıyor. Madem onay çıktı üç satır karar neden BDDK'nın Resmi internet sitesinde yayınlanmıyor? Neden devlet yada özel haber ajanslarında kamuoyu bilgilendirilmiyor? Çünkü tüm ajanslar bilgiyi gazetelerden sonra dün saat 10'da yani borsada işlemler başladıktan çok sonra verdi. Onların haberi de BDDK'nın resmi kaynaklarına dayanmıyordu. Son soru Oyak Bank iştiraki Oyak Yatırımın önce tavan sonra tabana yakın kapanışının ve yüzde 20'den fazla marjda hareketinden kim ne kazandı?


Oyak Yatırım önce tavan yaptı, sonra dibe vurdu


BDDK'nın Oyak Bank'ın ING'ye satışına onay verdi haberinin gazetelerde çıkmasının ardından Oyak Yatırım hisseleri sabah saatlerinde yüzde 12.34'lük primle tavan yapıtı. Aynı saatlerde resmi açıklama var mı sorusunu sorduğumuz bir BDDK uzmanı "Evet onayladık ama biz resmi açıklama yapmayız, açıklamayı taraflara yaparız" dedi. "Ama borsaya kote bir kurumdan bahsediyoruz?" sorumuza ise "Hayır borsaya kote değil" cevabını aldık.

BORSADA DEĞİLMİŞ

Peki şimdi soralım o zaman; Oyak Yatırım ve Ereğli Demir Çelik hangi grubun iştiraki ve bu hisselerden özellikle Oyak Bankın adıyla ilintili olan Oyak Yatırım hisseleri bu haberin ardından yüzde 12.34 gibi yüksek bir getiriyle neden tavan yaptı? Ve daha önemlisi bu hisseye ikinci yarı neden yoğun satış geldi ve yüde 3.39 pirimle günü tamamladı? Yüzde 20'lerin üzerinde bir marj borsada kime ne kazandırdı?

REUTERS ONAY MERCİİ Mİ?

BDDK yetkilileri resmi açıklamayı yapmazken oluşabilecek fırsat eşitsizliklerinin farkında değil miydi? Haberler neden Reuters kaynaklı olarak çıktı?Reuters bir onay mercii mi? Başkan veya bir Kurul üyesi resmi açıklama yapmıyorsa en azından karar BDDK'nın resmi internet sitesinde yayınlanamaz mı? İlgili iki iştirak borsada işlem görürken Borsa ya da SPK kararla ilgili neden bilgilendirilmedi?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious