Borsada toparlanma eğilimi devam ediyor

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, ilk seansı, dünkü kapanışa göre 623.26 puanlık artışla 41.667,32 puandan tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İMKB, dün başladığı toparlanma eğilimine bugün de devam ediyor. Önceki günlerde sert satışlarla gevşeyen endeks, alternatif piyasalar ve yurtdışı piyasalardaki gelişmelerin etkisiyle tepki alımlarına başladı. Dün 39 binli seviyelere gevşedikten sonra ikinci yarıda gelen alımlarla tırmanışa geçen İMKB 100 Endeksi, günü 775 puan ve yüzde 1.93 oranında artarak 41044 değerinden tamamlamıştı. Bugün de ilk yarıda gelen alımlarla Bileşik Endeks, ilk seansı 41.667,32 puan seviyesinden kapadı.

ıÜüDün öğleden sonra ABD'den gelen beklentinin altındaki çekirdek enflasyon dataları piyasalarda olumlu algılandı. Avrupa borsaları başta olmak üzere, Türkiye ve Brezilya borsalarında da yükselişler görüldü. Tepkinin bugünde devam edeceği öngörülüyor.

Öğleden sonra ABD'de tüketici fiyat enflasyonu dataları açıklanacak. Beklentiler yüzde 0.6 seviyesinde ve enerji-gıda dışı tüketici enflasyonu beklentileri ise yüzde 0.2 düzeyinde. Bu seviyelerin üzerinde gelen datalar piyasalarda yeniden dalgalanmalara neden olabilir. Beklentilerin altında gelebilecek rakamlar ise yukarı tepkinin şiddetlenmesini sağlayacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious