Borsayı uçuran Köşk dedikodusu

  • Giriş : 19.01.2007 / 00:00:00

Spekülatörlerin dün yaydıkları iki dedikodu piyasaları resmen uçurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yabancılar, AK Parti'nin Kızılcahamam'daki toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını açıklayacağı dedikodusu ile borsaya 40 bini kırdırdı.

AK Parti'nin Kızılcahamam'daki toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını açıklayacağı dedikodusunu piyasaları uçurdu. Yabancı fonların hucum ettiği İMKB'de endeks uzun süredir kırmakta güçlük çektiği 40 bini aştı. İMKB-100 endeksi 40 bin 256 puana oturdu. Gün içinde yüzde 2.65'lik artış kaydedilirken, endeksin çıkışa başladığı 10 Ekim tarihinden bu yana yükseliş oranı yüzde 9.9'u buldu. Dün sabah saatlerinde piyasalara önce Oyakbank'ın Standard Chartered Bank'a satıldığı dedikodusu yayıldı. Aracı kurumlar bu bilgiyi doğrulamakla uğraşırken banka hisselerindeki yükseliş de borsada moralleri yerine getirdi.

DOLAR 1.41 YTL'YE İNDİ

Öğle saatlerinde ise bu haber yerini başka bir dedikoduya bıraktı. Çünkü Reuters'e düşen bilgilere göre Oyakbank'ta satış işlemi henüz kesinlik kazanmamıştı. Bu kez de borsa Başbakan'ın haftasonu Kızılcıhamam'da süpriz bir açıklama yapacağı dedikodusu ile çalkanlandı. Özellikle bu dedikodunun yayılmasının ardından dolar kuru 1.41 YTL'ye kadar geriledi. Ve borsa hızla tırmanışa geçti. Gün sonunda ise dolar kuru 1.42 YTL'de denge bulurken, faiz yüzde 21.1'e kadar geriledi. Ancak asıl hareket borsa ve döviz cephesinde yaşandı. Konuya ilişkin resmi kaynaklardan bir açıklama gelmezken Başbakan'ın Cumhurbaşkanlığına talip olmadığını açıklayabileceği dedikodusu bile piyasaları adeta uçurdu. 1.6 milyar YTL'lik işlem hacmi gerçekleşirken, borsa da günü 1.038 puanlık artışla tamamladı. AK Parti'den daha önce yapılan açıklamada ise haftasonu gerçekleştirilecek toplantının 2007 hedeflerine ilişkin gelişmelerin tartışılacağı bir ortamda süreceği kaydedilmişti.

Oyakbank'ta satış kulisi ile banka hisseleri %3.25 arttı

Piyasalarda yabancı alımlarının etkisiyle yükselişler yaşanırken, özellikle banka Oyakbank'ın satış haberiyle hareketlendi. Bankacılık endeksi yüzde 3.25 artarken TSKB yüzde 9.52, Yapı Kredi yüzde 5.51, Garanti Bankası yüzde 4.9 yükseldi. Reuters'in haberine göre konuya yakın kaynaklar, Standard Chartered Plc'nin Oyakbank'ı almak için anlaşmaya yakın olduğunu söyledi. Kaynaklar, Oyak Grup'un, Londra merkezli Standard Chartered ile görüştüğünü ve anlaşmanın birkaç hafta içinde olabileceğini belirttiler. Bir kaynak, "(Görüşme sürecinde), sadece onlar (Standard Chartered) kaldı, bundan eminiz" dedi. İşlemciler ise, Standard Chartered'ın anlaşmayı finanse etmek için hisse satışı yapabileceği söylentileri olduğunu belirtiyorlar. Oyak Grup basın sözcüsü ise, "Daha önce de duyurduğumuz gibi herhangi bir kurumla gerçekleştirilmiş bir anlaşma yoktur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious