Boru hattı tekelini koruma çabası

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Orta Asya'nın en büyük gaz ve petrol üreticilerinden Kazakistan ve Türkmenistan'ı kapsayan ziyaretlerine başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Putin'in amacı, Türkmen ve Kazak enerji kaynaklarını Avrupa'ya Rusya üzerinden taşıyacak bir boru hattı altyapısı kurulması.

Rusya böylece Avrupa'nın alternatif enerji yolları arayışının önünü kesmeyi planlıyor.

Son dönemde Avrupa'ya enerji akışını ve boru hatlarını tamamen kendi denetiminde tutma stratejisi belirleyen Putin, yeni pazarlara açılmaya çalışan Orta Asya ülkelerini çizgide tutma arayışında.

Putin'in programında, Çin'in batı bölgelerine petrol ihraç etmeye başlayan Kazakistan ve Amerikan Chevron şirketine Hazar Denizi'nde petrol çalışması izni veren Türkmenistan'da temaslar var.

Yılda 60 milyar metreküp doğalgaz üreten Türkmenistan bunun üçte birini Rusya'ya, enerji devi Gazproma veriyor.

Avrupa'nın Rusya'yı by-pass eden yeni boru hattı projelerinin temelinde de Türkmen gazı var. Türkmenler de bu fırsatı kullanmak istiyor.

Rusya ise, enerjinin kontrolünün kendi tekelinden çıkması ihtimaline karşı Türkmenleri Batı ile tek başına anlaşma yapmaması için sıkıştırıyor.

Rusya ilk aşamada Hazar'ın kuzeyinden, Rusya topraklarından geçecek bir Türkmen-Kazak-Rus boru hattı inşaatı istiyor. Putin'in temasları buna odaklı.

Türkmenistan rahatsız

Enerjisini Rusya ve İran üzerinden taşıyabilen Türkmenistan ise bu bağımlılıktan rahatsız. Türkmenlerin önceki lideri Saparmurat Türkmenbaşı, bu nedenle Avrupa Birliği'nin desteğini alan Nabucco doğal gaz boru hattı projesini destekliyordu.

3 bin 300 kilometrelik Nabucco, yılda 31 milyar metreküp gazı, Türkmenistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımayı amaçlıyor.

Rusya Nabucco hattının inşaasından önce, Türkmen doğalgazını Kazakistan ve Rusya zerinden Avrupa'ya taşımanın peşinde. Kazakistan bu konuda Rusya'ya yakın bir tutum içinde.

Türkmenistan'ın tavrı ise net değil. Yeni Türkmen lider Gurbanguli Berdimuhammedov'un Rusya ile işbirliğini canlandırmak amacıyla bu projeye destek verebileceği belirtiliyor.

Rusya'nın ikinci alternatifi ise Nabucco'ya dahil olmak. Bu nedenle Gazprom yetkilileri temaslar yapıyor.

Moscow Times'ın haberine göre, Ruslar, birkaç haftadır Türk Enerji Bakanlığı ve diğer ilgililerle görüşmeler yürütüyor. Avusturya devlet şirketi OMV liderliğindeki konsorsiyumun Nabucco projesini görüşmek için Putin 23-24 Mayıs tarihlerinde de Viyana'da olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious