'Boru hattına sabotajı PKK yaptı'

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Ağrı Valisi H. İbrahim Akpınar, BOTAŞ doğalgaz boru hattında çıkan yangının terör örgütü PKK üyelerince çıkartıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün bölgede boruların tamiratının yapılacağını ifade eden Vali Akpınar, "Sabotaj terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirildi. Bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Şu an durum normal." dedi. 10 gün önce sözkonusu bölgede gezen jandarma ekipleri, 10 kilogram civarında A-4 patlayıcı bulmuştu.

Boru hattındaki patlamanın ardından kısa bir süre sonra büyüyen yangından dolayı Balıksu civarındaki köyler boşaltıldı. Balıklı köyü sakinlerinden Reşat Yıldırım, yangından hemen sonra dağlaar doğru kaçtıklarını söyledi. Yangının her an köye sıçrayacağından korktuklarını ifade eden Yıldırım, "Topluca hemen köyü boşaltık. Çünkü her an yangın köye sıçrayabilirdi. Gece boyunca dağda kaldık." şeklinde yaşadığı korku dolu anları anlattı.

Bu arada düzenlenen saldırının ardından hatta bugün onarım çalışmalarına başlanacak.

Ağrı'nın Taşlıçay ilçesi yakınlarında İran-Türkiye doğalgaz boru hattına PKK terör örgütü üyeleri tarafından dün gece saat 21.15 sıralarında sabotaj düzenlenmişti. Doğalgaz boru hattına 1,5 metre kazılarak yerleştirilen zaman ayarlayıcı bombamaların patlaması büyük yangına sebep olmuştu. Büyük bir patlamanın meydana geldiği boru hattının alevleri Ağrı ve ilçelerinin yanısıra Kars'ın Digor ilçesi, Van'ın Doğubayazıt sınırlarındaki ilçeleri ve Iğdır'daki vatandaşlar tarafından görülmüştü. Büyük bir patlamanın yaşandığı olayda, ölen ya da yaralanan olmazken, yangın esnasında birçok yerin elektrikleri de kesilmişti. Yangından hemen sonra Doğubayazıt, Eleşkirt ve Erzurum'daki vanaların kapatılması sonrası yangın kontrol altına alınmış, yangının gücü azaldıktan sonra Ağrı Özel İdareye ait kepçe ve greyderler yangını kısa sürede söndürmüşlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious