Boru hattından sızan petrol, ekili alana zarar verdi

  • Giriş : 06.03.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da petrol çıkartılan kuyuların yakınında bulunan tarlalara petrol sızdı. Prenko (shell) şirketine ait petrol boru hattından sızan katı petrol 7 köyün merasını kullanılmaz hale getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'ın Alçık (Fidelan) mevkiinde bulunan 3 köyün ekili arazisine sızan ham petrol iki gün önce yağan şiddetli yağmurla birlikte 7 köyün kullandığı meraya da sızdı. Buğday ve mercimek ekili alanlarda 20 gün içinde 2 kez patlayan petrol borusu arazinin eğimli olmasının etkisiyle yüzlerce dönüm araziye zarar verdi.

1960 yılında bölgede açılan petrol kuyuları beraberinde bir tehlikeyi de getirmiş. Bazı çiftçilerin tarlası içinde açılan petrol kuyularından her gün tonlarca petrol aktarılıyor. Yaklaşık 50 yıldır hiç bir bakımı yapılmayan boruların patlaması ve bazı yerde sızmasıyla Fidelan köyündeki dere yatağı tamamen ham petrole büründü.

Büyük zarar gören çiftçilerden Kasım Çetinkaya'nın buğday ekili tarlası tamamen petrol altında kalmış. Yetkililerden bir cevap alamadığını dile getiren Çetinkaya, petrolün içme suyuna sızmasından korkuyor.

Durumu şirket yetkililerine aktardıklarına dile getiren Çetinkaya, " Bana tarladaki petrolü temizlemek ve zarar gören ürün karşılığında 7 bin YTL vermeye çalışıyorlar. Onlarca dönüm arazimiz sızan petrolün altında kaldı. Petrol boruları eskimiş ve zaman patlamalar oluyor. Arazini eğimli olması nedeniyle köyümüz büyük tehdit altında" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious