Boş doloşan taksilere artık kısıtlama geliyor

Boş doloşan taksilere artık kısıtlama geliyor.13266
  • Giriş : 27.02.2008 / 23:40:00

Trafiği kilitleyen, yolcu bulmak için dolaşan boş taksilere kısıtlama geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Taksiler boş dolaşamayacak
Enerjinin verimli kullanılmasına ilişkin önlemler belirlendi. Büyükşehirlerde trafiği kilitleyen, yolcu bulmak için dolaşan boş taksilere kısıtlama geliyor.

Büyükşehirlerde trafiği kilitleyen ve yolcu bulmak için dolaşan 'boş' taksilere kısıtlama getiriliyor. Enerji tasarrufu kapsamında belediyeler ve emniyet müdürlükleri, taksilerin yolcusuz gezmeleri ve durağı dışındaki bölgelerde beklemelerini azaltıcı önlemler alacak.

Son şekli verildi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yayımladığı 'enerji verimliliği' genelgesi kapsamında Enerji ve Bakanlığı'nın öncülüğünde kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla oluşturulan Koordinasyon Kurulu, 'Enerjinin Etkin ve Verimli Kullanılmasına İlişkin Tedbirlere' son şeklini verdi. Elektrik İşleri Etüt İdaresi'nin uygulamasını izleyeceği önlemler, kısa süre içinde İdare'nin internet sitesinden kamuoyuna duyurulacak.

Yakıttan tasarruf
Önlemlerden en dikkat çekici olanı ticari taksileri kapsıyor. Buna göre belediyeler ve emniyet müdürlükleri, büyükşehirlerdeki ticari taksilerin, şehiriçinde yolcusuz gezmelerini ve durakları dışındaki bölgelerde beklemelerini azaltıcı önlemler alacak. Enerji Bakanlığı yetkilileri, bunun hem yakıt tasarrufu hem de trafiğe ciddi bir katkı sağlayacağını söyledi.

İşte diğer önlemler
* Kamu kurum ve kuruluşları, özellikle merdiven boşlukları ve tuvaletlere hareket, ısı ve ışık duyarlı sensör koyacak.
* Kamu binalarında, ulusal ve dini bayramlar ile özel günler dışında dekoratif aydınlatma yapılmayacak.
* Kamu kuruluşlarınca kullanılan binaların ana girişlerinde, döner kapı ya da çift kapı kullanılacak. Çift kapılardan biri kapanmadan, diğeri açılmayacak.
* Zorunlu haller dışında personel elektrikle ısınmayacak, elektrikle su ısıtılmayacak. Kişiye özel ısıtma cihazı kullanılmayacak.
* Kışın oda sıcaklığı 21 derece olacak.
* Kış aylarında pencereler havalandırma amaçlı olarak 1 saatten fazla açık kalmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious