Boş yere 25 yıl yattı

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

ABD'nin Teksas eyaletine bağlı Dallay ilçesinde, tecavüzden suçlu bulunarak 25 hapis yatan adam, yapılan DNA testinin kendisini aklaması üzerine serbest bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Teksas eyaletinde 1981 yılında “şiddetli tecavüz”den suçlu bulunarak 50 yıl hapis cezasına çarptırılan Fuller, Dallay ilçesinde son 5 yıl içinde suçsuzluğu DNA testiyle kanıtlanan 10. kişi oldu.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Innocence Project örgütünün İcra Direktörü Maddy deLone, “DNA'nın kişilerin suçsuzluğunu kanıtladığı her davada, gelecekte aynı hatanın bir daha yapılmaması sağlamak için neyin yanlış gittiğini öğrenmemiz şarttır. Bir ilçede 10 kişinin suçsuz yere hapis yattığı DNA testiyle kanıtlandığında bu konuda bir reforma ihtiyaç olduğu konusu gözardı edilemez” diye konuştu.

ŞÜPHELİLER SİYAHİYSE

Innocence Project örgütünden yapılan açıklamada, ABD'de suçluları belirleme hatalarının büyük bir kısmının, kurbanların veya görgü tanıklarının beyaz, şüphelilerin siyahi olduğu davalarda yapıldığına dikkat çekildi. Örgüt verilerine göre 1989'dan beri ABD'de suçlu bulunduktan sonra DNA testiyle aklanan 180 kişinin yarısını Afrika kökenli ABD'liler oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious