'Boşa akan sudan elektrik üreteceğiz'

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de boşa akan su kaynaklarından 15 bin megavat elektrik elde etmeyi planladıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından düzenlenen 'Enerji Yatırımları ve Enerji Projeksiyonları' konulu toplantıya katılmak üzere Adapazarı'na gelen Bakan Güler, Sakarya Valisi Hüseyin Atak'ı ziyaret etti.

Güler, burada yaptığı açıklamada, akarsulara türbinler koyarak elektrik üretmek istediklerini belirtti. ''Su akar Türk bakar'' sözünü tersine çevirmek istediklerini anlatan Güler, yenilenebilir enerji konusunda önemli adımlar attıklarını kaydetti. Bu konuyla ilgili 972 proje bulunduğunu ve bu projelerin 950'sinin tamamlandığını kaydeden Güler şunları söyledi: "Türkiye'de su boşa akıyordu. Yaptığımız projelerle çevre dostu olan ve boşa akmayan sulardan 15 bin megavat elektrik enerjisi üretmeyi hedefliyoruz."

Türkiye'de en az 10 milyar dolarlık rüzgar enerjisi için türbin yatırımı imkanı bulunduğuna dikkati çeken Güler, sularda ise 20 milyar dolarlık bir türbin yatırımı için imkan olduğunu ifade etti. Türbünlerin Türkiye'de yapıldığı taktirde yatırımlar için istihdam sağlanacağını, hem de dışarıya döviz gitmesini engellemiş olacaklarını anlatan Güler, "Bunları biz dışarıdan alıyoruz ve paramız dışarıya gidiyor. Halbuki bu tirbünler Türkiye'de yapılsa aynı zamanda bu yatırımlar için hem istihdam sağlamış oluruz. Hem dışarıya döviz gitmesini önlemiş oluruz, üstüne üstlük büyük talep olduğu için bunları ihraç etme imkanımız var" dedi.

"1 NİSAN ŞAKASI"

Diğer taraftan, gazeteciler Valiliği ziyaretinde Bakan Güler'e 1 Nisan şakası yaptı. Gazetecilerin, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıkladı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''Bu herhalde 1 Nisan şakasıyla ilgili. Çünkü biz (adayların açıklanması konusunda daha vakit var) diye biliyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious