Boşanan aileler! Çocuğu kullanmayın

  • Giriş : 04.11.2007 / 10:12:00

Anne babanın boşanma kararı alması kuşkusuz en çok çocukları etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tanı Eğitim, İletişim ve Danışmanlık Hizmetleri Psikolojik Danışmanı Dr. Işın Akı boşanma sürecinde anne babanın yaşadığı öfke, çocuğu boşandığı eşine karşı kullanmasıyla sonuçlanıyor. Zor da olsa, anne babalar öfkesinin farkına varmalı' diyor.

ONA BİLGİ VERİN
Çocuk, anne babasının her biri tarafından farklı yönlere çekildiğini hissetmediği sürece, boşanmayla daha iyi başa çıkıyor. Bununla birlikte boşanmanın ne olduğu ve boşanmadan sonra anne, baba ve çocuğun yaşamında ne gibi değişiklikler olacağı konusunda çocuğu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek gerekiyor. Boşanma sürecinde, şehir veya ev değiştirme, bakıcı değiştirme, yeni bir evlilik gibi yaşam değişikliklerini erteleyin. Yaşanması zorunlu bazı değişiklikler varsa, bunlara kademeli geçişler yapmaya gayret edin.

SEBEBİNİ AÇIKLAYIN
Çocuklar anne-babalarının boşanmasından kendilerini suçlayabiliyorlar. Bu yüzden, boşanma sebebinin onunla hiçbir ilgisinin olmadığını, bunun anne ile babanın arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklandığı açıkça anlatın. Bu aşamada boşanmada yaşanan zorluklar karşısında uzmanlardan destek almak da doğru bir karar olacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious