Boşanan çift sayısı ürkütüyor

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Son 3 yılda 268 bin çiftin boşandığını belirten Türk Kadınlar Birliği Erzurum Şubesi Onursal Başkanı Saffet Zengin, aile yapısının zayıflamasıyla birlikte boşanmaların ürkütücü boyutlara ulaştığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zengin, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde yıkılan yuva sayısının daha da tırmanma göstereceğinden endişe ettiğini ifade etti.

Şiddetli geçimsizlik ve ekonomik nedenlerin de boşanmalara neden olduğunu dile getiren Türk Kadınlar Birliği Onursal Başkanı Zengin, 2003 yılından, 2005 yılına kadar dağılan yuvalar ile birlikte yaklaşık 500 bin çocuğun aile ortamından uzaklaştığını kaydetti.

Boşanmaların artmasıyla birlikte suça karışan çocuk sayısında da artışın yaşandığına dikkat çeken Zengin, "Toplumun çekirdeği aile yapısında bozulma baş gösterdi. Yuvalar dağılıyor, sahipsiz ve sorumsuz ortada kalan çocuklar suç ortamlarına karışıyor. Kapkaç, hırsızlık gibi adi olaylara karışan çocukların çoğunun ailesi boşanmış durumda." diye konuştu.

Eşinden 2 yıl önce ayrıldığı ve 3 çocuğuyla birlikte baba evine sığındığını anlatan Seher G.(36), boşandığı eşinden aldığı 250 YTL nafaka ile geçimini temin ettiğini ifade ediyor.

15 ila 9 yaş arasındaki 3 çocuğunun şımardığı ve sorumluluk almaktan kaçındığına vurgu yapan Seher G. özellikle 2 oğluna söz geçirmekte sıkıntı yaşadığını dile getiriyor. Eşinden boşandıktan sonra çocuklarının eve geç gelmeye başladığının ve arkadaş çevrelerinin kontrol edilemediğine dikkat çeken G, "Boşanmadan önce çocukların aile ortamının gereklerine yerine getiriyordu. Akşam ezanı okununca eve giren iki oğlum artık daha geç saatte eve gelip, söz dinlemez oldular." şeklinde konuştu.

Anne ve babasının 5 yıl önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşandığını söyleyen Nejdet S.(17) 2001 yılından bu yana kendisini psikolojik boşluk içinde hissettiğini anlattı. İlköğretim okulundan sonra eğitimini bıraktığının altına da çizen S. işsiz dolaştığını ve harçlık almak için babasının yanına gittiğini ifade ediyor.

Eve gitmek yerine sık sık arkadaşlarının evinde kaldığını da belirten Nejdet S. "Aile ortamını çok özledim. Ailemle birlikte yaşamak isterdim. Boşanmış bir çiftin çocuğu olarak yaşamaktan daha zor bir şey bu dünyada olamaz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious