Boşandığınızı çocuğunuza söyleyin

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, eşler boşanırken çocuklarına doğruyu söylemelerini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocuğun boşanmanın getirdiği değişikliklere uyum sağlamasının zaman alabileceğini kaydeden Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, boşanma sonrası bazı duygusal ve davranışsal tepkilerin aylar boyunca ve hatta bir yıl devam edebileceğini söyledi.

Boşanma kararı kesinleşir kesinleşmez çocukla bu konunun açık ve dürüst olarak konuşulması gerektiğine dikkat çeken Dr. Erdoğan, konuşma sırasında anne ve babanın her ikisinin bulunması gerektiğini ve anne-babanın karşılıklı öfke, suçluluk veya suçlama gibi duyguları bu konuşmaya karıştırmaması gerektiğini dile getirdi. Boşanmayı çocuğa açıklarken çiftin kendi meselesi olan bu çatışmaları, suçlamaları çocuğa aktarmamaları gerektiğine işaret eden Dr. Erdoğan, “Çocuğa hayatında meydana gelecek değişikliklere hazırlanması amacıyla bilgi verip, çocuğun sorularını yaşına ve mümkün olduğunca gerçeğe uygun şekilde cevaplandırmak doğru olur. Ancak çocuğun her türlü ayrıntıyı bilmesine gerek olmadığı unutulmamalıdır.” dedi. Çocukların sizin sadece eşinizden boşandığınızı, kendisinden ayrılmadığınızı net bir şekilde anlamasına yetecek kadar bilgiye ihtiyacı vardır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious