Boşanmak hayatın sonu değil!

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Boşanmanın birçok sebebi var. Boşanmaların yaşanmaması için eşlerin evlilik öncesi birbirlerini mutlaka iyi tanımaları gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül Yurdu Yayınları'ndan çıkan ve Ahmet Kurucan'ın kaleme aldığı "Evlenmek İçin mi Boşanıyoruz?" kitabında evliliğin; duygunun yanı sıra mutlaka mantığın da esas alındığı bir süreç sonrasında gerçekleşmesi gerektiği üzerinde duruluyor. Bunun da ancak nişanlılık döneminde çiftlerin birbirlerini makul bir süre içinde tanımaları ile mümkün olduğu anlatılıyor. Kurucan'a göre aile, yıldırım aşk, platonik aşk'larla kurulmamalı.

Boşanmanın son çare olarak düşünülmesi için uyarılarda bulunan Kurucan, İslam'ın bu boşanmaya bakış açısını, "Allah'ın gadab ettiği helaldir. Şartları oluştuğunda müracaat edilebilecek bir ameldir; ama iki tarafa da sorumluluk yükler." şeklinde açıklıyor.

Bazı boşanmış çiftlerde görünen hayata küsmek, intihar etmek vb. şeylerin Müslüman'ın hayatında görülmemesi gereken şeyler olduğuna dikkat çeken Ahmet Kurucan, boşananların bir an önce boşanmış insan psikolojisinden kurtulması gerektiğini belirterek şöyle diyor: "İnanan insan 'maziye kader, istikbale irade' açısından bakar ve yoluna devam eder. 'Rabb'im hakkımda böylesini murat etmiş, bana bu rolü oynamak düşer' der ve hayata asılır. Boşanırken de, medeni iki insan gibi anlaşmalı, çocuklarının istikballeri için karar verebilmeli, birbirlerini kötüleyip çocuklara psikolojik travmalar yaşatmamalı."

Boşanan çiftlerin ve özellikle de bayanların yeniden evlenmeleri için bir engel olmadığını söyleyen Kurucan, "Her türlü tedbire, anlaşma çabasına rağmen eğer boşanma vaki olduysa, artık sayfayı bir yaprak öteye çevirip, yeni bir hayata merhaba demesini bilmeliler. Kim bilir kadınıyla erkeğiyle ikinci evliliklerini yapan kişiler, eski evliliklerinden elde ettikleri tecrübeleri kullanarak daha mutlu ve huzurlu bir yaşamın kapısını aralayabilirler." dedi.

Tartışmalı durumlarda ailelere bazı tavsiyeler

Tartışmalarda İlk olarak problemlerin çözümü her şeyin ve herkesin ilacı olan zamana havale edilerek acele edilmemelidir. Zamana tahammülü olmayan bazı problemlere de hemen müdahale edilmeli. Eşler, karşılıklı samimi bir şekilde konuşmaya devam etmeli. Tecrübeli kişilerden ya da uzmanlardan mutlaka yardım almak ihmal edilmemeli. Yuvanın devamını arzulayan iki tarafın ailelerinin, evlilik danışmanlarından çok daha faydalı olabilecekleri akıldan çıkarılmamalı. Bütün sebepler yerine getirildikten sonra dua ihmal edilmemeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious