Bosch, çalışanların önerileriyle tasarruf ediyor

  • Giriş : 18.06.2007 / 15:51:00

Bosch, çalışanlarının iyileştirme önerileri sayesinde milyonlarca avroluk tasarrufta bulunduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin, çalışanlarının iyileştirme önerileri sayesinde milyonlarca avroluk tasarrufta bulunduğu bildirildi.
Bosch'tan yapılan yazılı açıklamada, firmanın, çalışanlarının yanı sıra bayii, müşteri ve tedarikçilerinden aldığı yenilikçi fikir ve düşüncelerle sürekli gelişip, yenilendiği belirtildi.
Yenilikçi ürünler ve hizmetler oluşturabilmek için şirketlerin inovasyonu kurumsal kültürlerine yerleştirmesi ve bilgi-tecrübe birikimi oluşturmaları gerektiğini değinilen açıklamada, genetik kodunda inovasyon yer alan Bosch'un, temel yetkinlikleri arasında ''Yenilikçilik gücü'' kavramını ön sıralarda bulundurarak inovasyonu kurum kültürüne yerleştirdiği vurgulandı.
Bosch'un, bilgi ve tecrübe birikimi oluşturmak için çalışanları, bayileri, müşterileri ve hatta tedarikçilerinden edindiği fikirlerle inovasyon kültürünü beslediği ifade edilen açıklamada, bunun, fikir özgürlüklerinin yaşanacağı ortamları sunarak, ortak akıl üretmeyi ve iş mükemmelliğini bir yaşam biçimi haline getirerek başarıldığı kaydedildi.
Bosch'un, 1995 yılından itibaren uygulamaya başladığı, ''İyileştirme Önerileri Sistemi''nin, Bosch çalışanlarını motive ederek, süreçlerin hızlanması, maliyetlerin düşürülmesi, çalışma ortamının iyileştirilmesi, çevre ve iş güvenliğiyle ilgili sürekli iyileştirme sağlamak amacıyla oluşturulduğu belirtilen açıklamada, tüm çalışanların önerilerine açık olan sistemde, özellikle takım çalışmalarının desteklendiği bildirildi.
Mavi ve beyaz yakalı çalışanların ortaklaşa da katılabildiği öneri sisteminde takımların en az iki kişiden oluştuğu vurgulanan açıklamada, her bir öneri için çalışanların puan aldığı, takım olarak verilen önerilerin ise daha fazla puan topladıkları ifade edildi.
''İyileştirme Önerileri Sistemi''ne verilen önem sayesinde kişi başına düşen öneri sayısının her yıl arttığı belirtilen açıklamada, 2000 yılında öneri sayısı 4 binler seviyesindeyken, 2006 yılında bu rakamın 23 binin üzerinde gerçekleştiği kaydedildi.
İyileştirme önerileri sayesinde verimliliği artan ve hata payı azalan süreçlere paralel milyonlarca avroluk tasarruf sağlandığına işaret edilen açıklamada, 2000 yılında iyileştirme önerilerinden dolayı edilen tasarrufun yüzbin avrolarla ifade edildiği, 2006 yılında bu rakamın çift basamaklı milyon avrolara ulaştığı vurgulandı.
Açıklamada, Bosch'un, çalışanları dışında, değer zincirinin diğer halkaları ile yaptığı çalışmalar sonucunda son bir yıl içerisinde hayata geçirilmek için sıraya konulan 175 öneriden 80'ini uyguladığına yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious