Bosch'tan gece görüş sistemi

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Otomotiv teknolojileri üreticisi Bosch, sadece kedilerin sahip olduğu karanlıkta net görebilme yeteneğini sürücülerin hizmetine sunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bosch bu yeni sistem sayesinde çok önem verdiği sürüş güvenliği sistemlerine katkıda bulunarak, sürücü, yolcular ve trafikteki diğer kişiler için çok daha güvenli bir sürüş ortamı oluşturuyor.

DÖRT KAT DAHA UZAĞI GÖREN SİSTEM

Bosch'un ürettiği gece görüş sistemi, iki kızıl ötesi far, bir video kamera ve bir ekrandan oluşuyor. Sistem, yolun oldukça uzun bir mesafedeki bölümünü, yoldaki engelleri ve trafik durumunu rahatça görülebilir kılıyor.

Kızıl ötesi farlar 150 metreden daha uzun bir mesafeye ulaşarak geleneksel farlardan dört kat daha uzağın sürücü tarafından görülebilmesini sağlarken, kızıl ötesi ışıklar insan gözüyle görülemediğinden karşıdan gelen araç sürücülerininde gözlerini kamaştırmıyor.

Ön camın üzerine yerleştirilen kamera, kızıl ötesi ile aydınlanan yolu filme alıyor ve sürücünün çıplak gözle kaçırdığı ayrıntıları görerek, panelde yer alan ekrana, yüksek çözünürlüklü siyah-beyaz görüntü olarak aktarıyor. Bu özellik sayesinde sürücü karanlıkta gizlenebilecek tehlikeleri önceden fark ederek önlem alabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious