Bosna Hersek Başbakanı istifa etti

Bosna Hersek Başbakanı istifa etti .6459
  • Giriş : 01.11.2007 / 15:14:00

Bosna Hersek Başbakanı Bosnalı Sırp Nikola Spiriç, uluslararası toplumun Bosna hükümetine kabinedeki oylama kurallarını basitleştirmesi yönündeki talebini protesto amacıyla görevinden istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Spiriç düzenlediği basın toplantısında, "İstifamı sunduğumu Bosna
kamuoyuna bildiririm" dedi. Böyle bir karar almaya "zorlandığını" ve uluslararası toplumun ülkenin yönetilmesi konusunda yerel yetkililerin yerini almaması gerektiğini söyleyen Spiriç, yeni başbakan atanana kadar hükümetin görevini sürdüreceği konusunda bakanlara bilgi verdiğini kaydetti ve istifasının "bir provokasyon" olmadığını belirtti. Amerikan yönetimi, uluslararası camianın hükümeti daha işlevsel kılmak amacıyla değişiklik yapılması yolundaki emrini protesto için Sırpların hükümetten çekilmemesini istemişti. Bosna savaşına 1995'te son veren anlaşma uyarınca, kanun çıkarttırma yetkisi dahil, çok geniş yetkilerle donatılmış bulunan uluslararası camia temsilcisi, geçen ay Bosna hükümetine kabinedeki oylama kurallarını basitleştirmesini emretmişti. Bu değişiklik, kabinedeki Müslüman ve Hırvat üyelere Sırpların rızası olmadan da bazı kararlar alabilme imkanı verecek.
Merkezi hükümetteki bakanlık koltukları, 1992 ile 1995 arasında
birbirleriyle savaşan Sırp, Hırvat ve Müslüman cemaatleri arasında paylaşılmış bulunuyor. Savaş bittiğinden beri Bosna biri Sırpların, diğeri Müslüman ve Hırvatların ortak devleti olmak üzere iki devletten oluşuyor. Bu iki devlet, birbirlerine zayıf merkezi kurumlarla bağlı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious