Bosna Hersek'de seçim

  • Giriş : 01.10.2006 / 00:00:00

Bosna Hersek'te savaşın bitmesinden 11 yıl sonra bugün yapılan genel seçimler için oy verme işlemi başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Seçimlerde yeni parlamentonun yanı sıra ülkedeki üç etnik gurubu - Müslüman Boşnaklar, Katolik Hırvatlar, Ortodoks Sırplar- temsil eden üç kişilik başkanlar kurulu belirlenecek. Seçmenler, ayrıca Sırp Cumhuriyeti ile Boşnak - Hırvat Federasyonu adlı iki iç devletin başkanlarını ve parlamento üyelerini de seçecek. Bosna - Hersek'teki 10 ayrı kantonun meclisleri için de ayrı ayrı seçim yapılacak.

Boşnak - Hırvat Federasyonu'nda Demokratik Eylem Partisi Başkanı Süleyman Tihiç ile eski Başbakan Haris Siladziç yarışıyor. Her iki lider de ülkenin etnik bölünmüşlüğüne son verilmesi gerektiğini savunuyor.

Sırp bölgesinde ise Sırp Demokrat Partisi'nden (SDP) Mladen Bosic, Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği'nden Nebojsa Radmanovic isimleri öne çıkıyor. SDP'yi savaş suçu firarisi Radovan Karadzic kurmuştu.

Bugünkü seçimlerde ülke genelinde 2.7 milyon seçmen toplam 7 bin 245 aday arasından tercih yapacak.

Bosna Hersek, 11 senedir uluslararası vesayet altında yönetiliyordu. Bugünkü seçimlerin ardından işbaşına gelecek yeni liderler, etnik şiddetin önüne geçerek Avrupa Birliği yolundaki reformları gerçekleştirebilmeleri halinde, ülkeye tam siyasî bağımsızlığını kazandırabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious