Bosna Sırp Cumhuriyeti özür diledi

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Bosna Sırp Cumhuriyeti, 1992-1995 Bosna Savaşı'nın kurbanlarından özür diledi. Ancak yazılı açıklamada 'soykırım' denilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklamada, "Sırp Cumhuriyeti hükümeti, Bosna'daki savaş sırasında Sırp olmayanlara karşı işlenen suçlara ilişkin derin üzüntülerini ifade eder ve bu suçlara iştirak eden herkesi kınar" denildi.

Özür, Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı'nın "Srebrenitsa'da soykırım yapıldı, ama devlet eliyle değil" kararından iki gün sonra geldi.

Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Başbakanı Milorad Dodik, kararın açıklandığı gün, "Srebrenitsa'da soykırım olmadı" demişti.

Sırbistan soykırımdan aklandı

Uluslararası Lahey Adalet Divanı, Sırbistan devletini, Srebrenitsa soykırımından doğrudan sorumlu olmak veya soykırıma iştirak etmek suçlarından akladı.

Bununla birlikte, mahkeme, Sırbistan'ın bu soykırımın yapılmasını önleyememekten sorumlu olduğuna karar verdi.

Bosna, Uluslararası Adalet Divanı'ndaki soykırım davasını 1993 yılında açmıştı. Bosna'nın doğusunda bulunan ve BM koruması altında olan Srebrenitsa ve civarında, temmuz 1995'de 8 bin Boşnak Müslüman erkek katledilmişti.

Katliamda ölenlerin yaklaşık yarısının cesetleri, 80 kadar toplu mezardan çıkarılmıştı. Srebrenitsa katliamından sorumlu tutulan dönemin Bosnalı Sırp lideri Radovan Karaciç ve askeri lider Ratko Mladiç, hala yakalanamadı.

İkinci Dünya Savaşı'ndaki Nazi soykırımından sonra BM'nin 1948'deki sözleşmesi uyarınca yasa dışı kabul edilen soykırımdan ilk kez bir devlet yargılandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious