Bosna'da insanın kanını donduran vahşet anlatıldı

Bosna'da insanın kanını donduran vahşet anlatıldı.16033
  • Giriş : 04.03.2008 / 02:15:00
  • Güncelleme : 04.03.2008 / 01:18:27

"Ellerimizi bağladılar. Üzerimize benzin döktüler. Ölü numarası sayesinde kurtuldum."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

1992 yılında Sırpların Bosna'da başlattığı soykırımın yaşandığı ilk şehir olan Kalinovik'te, halen tutuklu bulunan Sırp saldırganlar Ratko Bundalo, Nedjo Zeljaja, Djordjislav Aşkraba ve beraberindekilerin neler yaptıklarını mahkeme önünde anlatan Hadziç gözyaşlarını tutamadı.

Hadziç, mahkemeye verdiği ifadede şunları söyledi: "5 Ağustos tarihini hiç unutmuyorum. Yaşadığım en uzun geceydi. Toplama kampındaydık. 300 kişiydik. Ellerimizi bağladılar. Üzerimize benzin döktüler, karşı çıkana ateş ettiler. İlk ateş sesinde yere düşüp ölü numarası yaptım. Ateşe verdiler, onlar gittikten sonra yaralı olarak ordan kaçtım."

Savaş suçu zanlıları Ratko Bundalo, Nedjo Zeljaja ,Djordjislav Aşkraba ve askerleri 1992 Nisan - 1993 Mart ayları arasında Kalinovik , Foça ve Gacko şehirleri ve köylerinde yaşanan tüm sivil katliamlarından sorumlu olmakla yargılanıyor.

Sırp ordusunda subay olarak görev alırken sivil katliamlarını gerçekleştiren suçlular için Fevzija Hadzic'in açıklamaları taraflarca yakından takip ediliyor. Bosna-Hersek'te hali hazırda bir çok savaş suçlusu haklarında çıkacak kararı bekliyor.Çok uzun süren mahkemeler için soykırımın ilk canlı tanığı Hadzic'in açıklamaları çıkacak kararlara emsal teşkil edebileceğinden önem arz ediyor.

Bugünkü duruşmanın ardından ara verilen mahkemeye 23 Mart'ta devam edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious