Bosna'da toplu mezarda 156 ceset

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Bosna'da, bu ay başında bulunan ve 1995 Srebreniça katliamıyla bağlantılı olduğu düşünülen bir toplu mezardan 156 ceset çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bosna Kayıplar Komisyonu Başkanı Murat Hurtiç, daha önce, bir kaynaktan gelen bilgi doğrultusunda bu ay başlarında Snagovo köyünde toplu mezarın bulunduğunu belirtmişti. Son toplu mezar, Hurtiç'in ekibinin, Srebreniça yakınlarında bulunan ve savaş sırasında terk edilen Snogovo'da bulduğu 7. toplu mezar oldu. Bu toplu mezardan daha önce 70 kadar ceset çıkarıldığı, 20 kadar daha çıkarılmasının beklendiği belirtilmişti. Bu tip toplu mezarların, daha önce başka bir yerde öldürülen kişilerin cesetlerinin getirilip gömüldüğü yerler olduğu belirtiliyor.

1992-1995 Bosna iç savaşı sırasında BM tarafından güvenli bölge ilan edilen Srebreniça'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından en büyük kıyım gerçekleşmiş, 8 bin civarında Müslüman öldürülmüştü. Bölgede bulunan 60 kadar toplu mezardan binlerce Srebreniça kurbanının cesedi çıkarılmış, bunlardan 2500'ünün kimliği DNA incelemesiyle saptanabilmişti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious