Boşnak soykırımı failleri hala yakalanamadı

Boşnak soykırımı failleri hala yakalanamadı.15164
  • Giriş : 11.07.2009 / 12:43:00

Srebrenitsa 'da 8 bin Müslümanın dünyanın gözü önünde Sırplarca soykırıma uğramanın 13. yıldönümü. Avrupa'da yaşanan en büyük soykırımın failleri hala yakalanamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bosnalı Müslümanlar, bugün, Sırp güçlerinin 1995 yılında Srebrenica kasabası ve çevresinde katlettikleri 8 bine yakın kişiyi anıyor.

Mültecileri korumakla görevli "barış gücüne" bağlı Hollanda askerlerinin, BM'nin "güvenli bölge" ilan ettiği kasabayı Sırp güçlerine teslim etmesi sonucunda, Srebrenica kasabası, Avrupa'nın, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana gördüğü en büyük soykırıma sahne olmuştu.

Bölgede yaşananlar, BM 'ye bağlı Uluslararası Adalet Divanı ve Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 'soykırım ' olarak nitelendirilirken, katliamın arkasınaki iki isim olan Sırpların eski liderleri RadoVan Karadziç ve eski komutanı Ratko Mladiç ise hala yakalanabilmiş değil.

Bugün Srebrenitsa yakınlarında düzenlenen bir törenle, katliamda yaşamlarını yitirenlerden 307'si, yeniden toprağa verilecek. Katliamın üzerinden 13 yıl geçse de, hemen her yıl ortaya çıkan toplu mezarlardan çıkan cesetlerin kimlikleri tespit edilenler yeniden toprağa verilirken, katledilen binlerce kiş ise DNS testleri sürdüğü için gömülemiyor.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*