Boşnak ve Arnavut'la sahip çıkılsın

Boşnak ve Arnavut'la sahip çıkılsın.8138
  • Giriş : 25.04.2009 / 09:15:00
  • Güncelleme : 25.04.2009 / 09:17:48

Karpat, ABD'de yaşayan Boşnak ve Arnavut gruplara sahip çıkılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat, ABD'de yaşayan Boşnak ve Arnavut kökenli gruplara sahip çıkılmasını isteyerek bu insanları aynı dernek ya da federasyon çatısı altında Türkiye'nin bir araya getirebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Karpat New Jersey'de bulunan Rutgers Üniversitesinde Balkan-Amerikan Federasyonu tarafından düzenlenen, ''Balkanlardan Göç Edenlerin Amerika'ya Entegrasyonu'' başlıklı konferansta konuştu.

Kendisinin de Balkanlar'dan göç eden bir aileden geldiğini söyleyen Karpat, Amerika'da ''300 binden fazla Boşnak'', ''200 bin kadar Arnavut'' ve ''300 bin dolayında da Türk'' yaşadığını belirterek, ''bu topluluklar biraya getirilebilirse bu Amerika'da, Türkiye adına çok güçlü bir lobi olur'' diye konuştu.

Karpat, ABD'de yaşayan Türklerin, Türkiye için güçlü bir lobi oluşturabilmesinin de ancak vatandaşlık almalarıyla sağlanacağını vurguladı.

Karpat, 1968–69 yıllarında, dönemin başbakanı Süleyman Demirel'e yurt dışında yaşayan Türkler için çifte vatandaşlık yasasının çıkarılmasını teklif ettiğini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*