Bosnalı gençler ağlattı

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Sırp, Hırvat ve Boşnaklardan oluşan Fatih Sultan Mehmet ilahi grubu gönülleri fethetti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sırp, Hırvat ve Boşnak öğrencilerden oluşan 100 kişilik Bosna Fatih Sultan Mehmet ilahi grubunun Konya'da verdiği konser, davetlileri duygulandırdı. Grubun kurucusu Mehmet Bayraktaroviç, 150 yıl boyunca millet olarak ney sesine hasret yaşadıklarını, şimdi özgürce ney dinleyip, çalabildikleri için şükrettiklerinini belirtti.
Türk İlleri Vakfı'nın Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlediği konseri izleyenler duygulu anlar yaşadı. İlahi grubu alkışlar arasında sahneye geldi. Grubun kurucusu Bosnalı Müslüman müzisyen Mehmet Bayraktaroviç, tercumanı aracıyla yaptığı konuşmada hayatı boyunca Hazreti Mevlana'nın beldesinde (Konya) konser vermek istediğini belirterek, buna muvaffak olduğu için Allah'a şükrettiğini ifade etti.

Kendilerine verilen bir emanete sahip çıktıklarını göstermek için Anadolu'ya geldiklerini anlatan Bayraktaroviç, " 5 asır önce Fatih Sultan Mehmet bize çok önemli bir emanet getirdi; İslam dinini. Şimdi biz vefa borcumuzu ödemek için huzurlarınızdayız" diye konuştu.

Bosna'da büyük acılar yaşandığını hatırlatan Bayraktaroviç, 150 yıl boyunca sırf İslam musikisi olduğu için ney sesine hasret bırakıldıklarını aktardı. Şimdi özgürce ney sesi dinleyebildikleri için Allah'a hamd ettiklerini dile getiren Bayraktaroviç, "İnşallah ülkemizde bir daha savaş olmaz" temennisinde bulundu. İlahi grubu olarak karşılıklı saygı ve birlikte yaşamanın önemini gösterdiklerini kaydeden Bayraktaroviç, barış içinde yaşamanın önemine dikkat çekti.

Bosna Hersek'te faaliyet gösteren Türk okullarına da teşekkür eden Bayraktaroviç, "Bosna artık yetim değil" dedi.

Konuşmasını tamamlayan Bayraktaroviç, "Destur ya Hazreti Muhammed, destur ya Hazreti Fatih Mehmet" diyerek konseri başlattı. Sırp, Hırvat ve Boşnakların kendi aksanlarıyla, "Ya Rasulallah, ya Habibi ya Muhammed, ya Şafii ya Muhammed" sözlerini tekrarlaması salonda büyük coşku oluuşturdu.

'Ben de yetim bir kızım, beni de kabul et Ya Resulullah' ilahisini okuyan küçük Bosnalı kızın performansı davetlilerden alkış aldı. Yaşları 10 ile 25 arasında değişen 100 kişilik grubunun okuduğu birbirinden güzel ilahiler izleyenleri ağlattı. Bazı davetliler ilahilerin ritmine tempo tuturak gruba eşlik eti.

İlahi grubunda yer alan Emina Ceriç, grubun iki yıldır birlikte çalıştığı bilgisini verdi. Türkiye'de 6. konserleri Konya'da verdiklerini bildiren Ceriç, grubun Bosna'da her hafta ücretsiz konser verdiğini anlattı.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Nisan ayında İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'nde verdikleri konserle gönüllere taht kuran ilahi grubu, İngiltere, Fransa, Almanya gibi birçok Avrupa ülkesinde de konser vermişti. Yurdun çeşitli yerlerinden aldıkları davetlerle konserlerini sürdüren grup, Konya'dan önce Adana, Çanakkale ve Gaziantep'te de binlerce davetliye adeta ilahi ziyafeti sunmuştu. Grup, Kayseri'de de bir konser verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious