Bosnalılar, Karacabey'de buluştu

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Karacabey Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin düzenlediği "Dostluk, Tanışma ve Dayanışma Gecesi"nde Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen Bosna Hersek'li Türkler, birlikte olmanın mutluluğunu yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sunumunu TRT spikerlerinden Nilgün Kıran'ın yaptığı geceye Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç'un yanı sıra Adana, İzmir, Biga, İnegöl, Eskişehir, Çanakkale, İstanbul ve Turgutlu dernek temsilcileri ve çok sayıda Bosna'lı katıldı.

Derneğe katkılarından ötürü Belediye Başkanı Ergün Koç ve SÜTAŞ'ı temsilen İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Hakkı Taşer'e Sarayova'nın sembolü olan sebil verilirken, Karacabey Dernek Başkanı Hamdi Buğday da federasyon tarafından çalışmalarından ötürü onur belgesiyle ödüllendirildi.

Gecede kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ergün Koç, ülkenin mozaiklerinin keskin renklerde olmamasını ve bütünlük içinde Türkiye adına işlev kazanan bir yapıya bürünmesini istedi.

Demokrasinin en temel öğelerinin sivil toplum örgütleri olduğunu hatırlatan Koç, "Toplumun siyasetine, geleceğine yön verecek olan bu kuruluşlardır" dedi.

Fahri Konsolos Kemal Baysak ise, Bosna Herseklilerin acı dolu bir hayat sürmesinin sebebini Osmanlı'nın varisleri olmasına bağladı.

Konuklara kısa bir tarih yolculuğu yaptıran Baysak, "Biz sağlam bir geçmişin düşman istilasından yeni çıkmış insanlarıyız. Yapılan katliamlar sırasında Bosna Hersek'e nasıl yardım ulaştırırız diye kara kara düşünürken, Ahmet'le Mehmet'le ferdi olarak olmayacak işi derneğe çevirmemiz istendi. O gün bu gündür büyük bir coşkuyla faaliyetlerini sürdüren derneklerimiz alkışın asıl sahibidir. Avrupa'nın ortasında dost, müttefik bir ülke olan Bosna Hersek bizden bir parçadır. Bu parçadan sağcısı da çıkar, solcusu da, ayyaşı da çıkar, dinini bütün yaşayanı da, ama asla vatan haini çıkmaz. Ne mutlu Türküm diyene!" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Cenk Bosnalı solistliğinde sahneye çıkan Bosna Express, konuklara Türkçe ve Boşnakça sunduğu parçalarla unutulmaz bir gece yaşattı.

Yapılan ikramda ise en çok ilgiyi gören Boşnak böreği oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious