Bosnalılar fethetti

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

İlahi Grubu, unutulmaz bir konser verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çağlayan Eğitim ve Kültür Derneği’nin Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlediği ‘Dostluk ve Barış’ Gecesi’nde 2 saat süren konseri izleyenler duygulu anlar yaşadı. Özellikle koro grubundan bir genç kızın, kendisi 8 yaşındayken Sırplar tarafından şehit edilen babasının hikâyesini anlatması, dinleyicileri gözyaşlarına boğdu. Genç kız hikâyenin ardından, ‘Ben de yetim bir kızım/Beni de kabul et ya Resulullah’ ilahisini okudu. Yaşları 10 ile 25 arasında değişen öğrencilerin söyledikleri ilahilerin ritmine kendini kaptıranlar ise zaman zaman çocuklara eşlik etti.

İlahi grubunun kurucusu Bosnalı Mehmet Bayraktar, 3 farklı milletten insanların aynı grupta bir araya gelmesini, “Bosna çok kültürlü bir yapıya sahip, biz de grubumuzda bunu sağladık. Hıristiyan bir bayan arkadaşımız bile var.” diye yorumluyor. Bayraktar, Bosna’da önceden de var olan Hz. Hamza ve diğer ilahi gruplarının bir araya gelmesiyle oluşan Sultan Mehmet Fatih İlahi Grubu’nun adını, Bosna’ya Müslümanlığı getiren Fatih Sultan Mehmet’ten aldığını söylüyor. Mehmet Bayraktar, eski ilahileri gençlere dinletebilmek için modern bir anlayışla yorumladıklarını belirtiyor.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde nisan ayında İstanbul Myshowland’de verdikleri konserde büyük bir ilgiyle kaşılaşan Bosnalı ilahi grubu, daha sonra İzmir ve Bursa’da da sahneye çıkmıştı. İngiltere, Fransa, Almanya gibi birçok Avrupa ülkesinde konser veren ilahi grubu, geçtiğimiz günlerde Çanakkale ve Gaziantep’te sahneye çıkmıştı. Grup, bu ay yurdun çeşitli yerlerinden aldıkları davetlerle konserlerini sürdürecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious