BOTAŞ boru hattı bu yıl bitecek

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Azerbaycan, Türkiye ve Yunanistan boru hattının 2006 yılı sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Helikopter ile Edirne'nin İpsala ilçesine gelerek çalışmaları yakından takip eden Bakan Güler, helikopter ile İpsala Gümrük sahasına iniş yaptı. Bakan Güler'i İpsala Kaymakamı Aylin Kırcı Duman ile AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak karşıladı. Edirne Valisi Nusret Miroğlu'nun Bakan Güler'i karşılamaya gelmemesi ise dikkatlerden kaçmadı.
Vip salonunda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Güler, doğal gaz boru hattı çalışmalarının bütün hızıyla devam ettiğini belirterek şunları söyledi: "Azerbaycan doğal gazı Türkiye üzerinden Yunanistan'a ve oradan da İtalya'ya ulaştırılacak. Çalışmalar bu yıl sonunda tamamlanmış olacak. Hayal gibi görünen projeler bir bir gerçek oluyor. Bugün çalışmaları yerinde görmek için kimseye haber vermeden buraya geldim. Buradan da Silivri'de çalışmaları devam eden gaz depolama tesisindeki çalışmaları görmeye gideceğim." dedi.

Yunanistan sınırına yakın bir alanda boru hattı çalışmaları yakından gören Güler, "Çalışmalar çok büyük titizlikle sürdürülüyor. Boru hattını Meriç nehrinin altından geçireceğiz. Çalışmalar bu yıl sonu tamamlanmış olacak." diye konuştu.

İpsala'nın İpriktepe semtinde çalışmaları devam eden Hamzadere barajının 2009 yılında hizmete gireceği müjdesini de veren Bakan Hilmi Güler, şunları söyledi: "Baraj inşaatı için bu yıl 18 milyon YTL ödenek ayrıldı. Önümüzdeki günlerde ise kamulaştırma için 2 milyon YTL daha ayıracağız. Barajın hizmete girmesiyle birlikte 320 bin döküm tarım arazisi sulama imkanına kavuşacak. Böylece çiftçimiz hem kaliteli ürün elde edecek, hem de göç ve işsizliği ortadan kaldırmış olacağız. İpsala bölgesi çeltik üretiminde Türkiye'nin yüzde 30'unu karşılıyor. Barajın tamamlanmasıyla bu rakam yüzde 50'lere çıkacak."

İpriktepe köyüne iniş yapan Bakan'ın helikopterin çevresine toplanan küçük çocuklar ise renkli görüntü oluşturdu. İlk kez helikopter gördüklerini söyleyen küçük çocuklar, helikopterin kalkışında korkulu anlar yaşadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious