Botaş boru hattında hırsızlık

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Ceyhan-Kırıkkale hattından geçen ve BOTAŞ'a ait petrol boru hattından hırsızlık amacıyla ham petrol çalmak isteyen 6 kişi düzenlenen bir operasyonla yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

9 Mart Cuma günü merkez Yüreğir ilçesi Çiçekli köyü yakınlarından geçen TEAŞ pompası mevkiideki BOTAŞ'a ait petrol boru hattı üzerinde meydana geldi.
Bir ihbarı değerlendiren Adana Merkez Yüreğir İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı'na bağlı ekipler petrol boru hattını delerek hırsızlık yapılacağı yönünde ihbarını aldıktan sonra Çiçekli Köyü'nde operasyon düzenledi.
Petrol boru hattı yakınlarında 27 YN 304 plakalı bir kamyon tespit eden jandarma ekipleri, aracı kontrol etmek üzere yanına yaklaşmak isterken olay yerindeki 3 kişi aracı terk edip yaya olarak kaçmaya başladı.
Şahısların 'dur' ihtarına uymaması üzerine jandarma ekipleri havaya uyarı ateşi açtı. Ancak şahıslar gecenin karanlığından faydalanıp olay yerinden kaçarak izlerini kaybettirdi. Yapılan incelemelerde ise Ceyhan-Kırıkkale hattından geçen ve BOTAŞ'a ait olduğu tespit edilen Petrol Boru Hattı'na kelepçe takılarak hortumla, kamyonun kasasında gizlenmiş tanka 15-20 ton ham petrol yüklendiği tespit edildi. Ayrıca jandarma olay yerinde 10 metre uzunluğunda plastik hortum, 1 adet vana, 1 adet kelepçe, 2 adet kürek ve 1 adet kazma ele geçirdi. Yapılan tahkikat sonucunda olay yerindeki kamyonun da çalıntı olduğu ve sahte ruhsat düzenlendiği ortaya çıktı.

Öte yandan soruşturmayı sürdüren jandarma ekipleri petrol boru hattından hırsızlık olayında kamyona kılavuzluk yaptığı tespit edilen 31 KB 320 plakalı otomobil, Çınarlı Köyü Çatalan kavşağında trafik timleri tarafından yakalandı.
Yapılan aramada araç içerisindeki N.T. ve M.A. adına düzenlenmiş sahte nüfus cüzdanı taşıyan ve Batman'dan geldiği ve çetenin lideri tabir edilen M.E. gözaltına alındı. Bölgede sürdürülen geniş çaplı operasyonda, kamyon şoförü F.D. ile M.S. ve M.G. yakalanırken, bu kişilere yardım etmek için olay yerine gelen 31 UK 078 plakalı otomobildeki F.A. da gözaltına alındı.
Jandarmada ifadeleri alınan şahıslar, adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious