Botaş boru hattında patlama

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Ağrı’ya bağlı Taşlıçay beldesi yakınlarından geçen Botaş’a ait doğalgaz iletim hattında patlama meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ağrı’da yaşayan çok sayıda vatandaş da olay yerine gitti. Patlamanın yaşandığı dakikalar sözkonusu olayın bir terörist saldırı olma ihtimalini güçlendirdi.

Edinilen bilgilere göre patlama Ağrı şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Taşlıçay mevkiinde İran’dan gelen doğalgazı Erzurum’a taşıyan Botaş’a ait boru hattında 21:15 sularında meydana geldi. Patlamanın duyulmasının ardından olay yerine Ağrı Belediyesi’ne ait itfaiyeler sevkedildi, çevre il ve ilçelerden de takviye itfaiye ekipleri istendi. Ağrı’da yaşayan vatandaşların da akın ettiği yangın mahalline çok sayıda ambulans geldi. Patlamanın ve ardından başlayan yangının büyüklüğünü ifade etmeye çalışan vatandaşlar, ’yangın nedeniyle oluşan ışıkta Ağrı gece vakti gündüzü yaşadı.’ dedi.

İl Jandarma Alay Komutanlığı emrindeki askerler olay yerine sevkedilerek güvenlik şeridinin oluşturulması sağlandı. Sözkonusu bölgeye saat 21:45 itibariyle herhangi bir yetkilinin intikal etmediği gözlendi. Patlamanın nedenine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Saldırının gerçekleştiği saat olayın terörist saldırı olma ihtimalini güçlendirdi.

Patlama ve yangının yaşandığı mahalde yerleşim yerinin bulunmaması muhtemel bir facianın önüne geçerken alevlerin yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki köyleri tehdit etmeye başladığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious