BOTAŞ darboğazda

  • Giriş : 27.11.2007 / 09:27:00

Alacaklarını tahsil edemeyen BOTAŞ Rusya'ya borcunu banka kredisiyle ödedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alacaklarını bir türlü tahsil edemeyen BOTAŞ'ın düştüğü malî darboğaz, doğalgaz tedarikinde büyük sıkıntılara yol açıyor.

Kasasında nakit bulunmayan şirketin, geçtiğimiz günlerde borcunu ödeyemediği için doğalgaz alamama riskiyle karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı. Doğalgaz tedarik şirketi BOTAŞ, Rus muhatabına ödemesi gereken yaklaşık 300 milyon doları denkleştiremeyince kısa süreli bir kriz yaşandı. Türkiye'ye verilen gazın kesilmesi noktasına gelen sıkıntı, son anda bankalardan sağlanan kredi ile ödeme yapılarak aşıldı.

Söz konusu dönemde soğuk ter döken enerji yönetimi, sıkıntının kaynağı olarak devletin doğalgaz tedarik şirketinin alacakları ve bunlara uygulanan haczi gösteriyor. Vergi yükümlülüklerini yerine getirmediği için şirketin gelirlerine haciz konulmuş, özel sektörden alacakları ise kapsam dışı bırakılmıştı. BOTAŞ'ın başta Elektrik Üretim AŞ ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin gaz şirketi EGO olmak üzere piyasadan yaklaşık 10,5 milyar YTL'ye yaklaşan alacağı bulunuyor. Halihazırdaki haciz, bu iki şirketten yapılan tahsilata uygulanıyor. Maliye'nin hacizde ısrar etmesinin şirkete büyük bir faiz yükü bindirdiğinden yakınan üst düzey bir bakanlık yetkilisi, "Şirketin gelirleri ve gideri belli. Sattığımız gazın parasını tahsil edemiyoruz; ama ödemelerimizi gün geçirmeden yapmamız lazım. Kasada zaten para yok. Bankalardan yüklü miktarda kredi kullandık. Böyle bir tabloda vergiyi nasıl ödeyelim? Maliye, kamu şirketlerinin birbirleriyle olan alacak-vereceklerine bakarak haczi kaldırmalı." siteminde bulunuyor. BOTAŞ'ın ekim ayı itibarıyla kullandığı faizli kredinin tutarı 1,7 milyar YTL'ye ulaştı. Enerji Bakanı Hilmi Güler, daha önce Zaman'a yaptığı açıklamada, kamu enerji şirketlerinin nakit sıkıntısı yaşadığını doğrulamış, en önemli problem olarak da zincirin ucundaki TEDAŞ'ın belediyelerden alacaklarını göstermişti. TEDAŞ'ın tahsilat yapamadığı için zincirin başındaki BOTAŞ'ın malî yapısının bozulduğunu vurgulamıştı. Dağıtım şirketinin belediyelerden aydınlatma alacağı Kasım 2007 itibarıyla anapara olarak 1,8 milyar YTL. TEDAŞ, bu alacaklarına faiz tahakkuk ettiremiyor.

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, şirketin 305 milyon yeni lira ÖTV; 1,8-2 milyar YTL de ithalde alınan KDV borcu olduğunu açıklamıştı. Hazine Müsteşarlığı KİT Genel Müdürü Sefa Pamuksuz da doğalgaz tedarik şirketinin kullandığı ticari kredi tutarının 1,7 milyar YTL'yi bulurken, ekim itibarıyla EGO hariç alacaklarının 4,5 milyar YTL'ye ulaştığını belirtmişti. Türkiye'de elektriğin yüzde 50'ye yakın kısmı doğalgazdan üretiliyor. BOTAŞ, yurtdışından satın aldığı gazı, ağırlıklı olarak elektrik üretim şirketleri ile şehir içi dağıtım firmalarına aktarıyor. Konutlarda kullanılan gazın ücretinin tahsilinde bir problem yaşanmıyor. Buradaki geri dönüş oranı yüzde 99. Diğer yandan elektrik üretim şirketi EÜAŞ, BOTAŞ'tan aldığı gazdan elektrik üretip bunu TETAŞ ve TEDAŞ'a satıyor. Elektrik, dağıtım ağı vasıtasıyla evlere ulaşıyor. Tüketiciden aylık tahsilat yapan TEDAŞ, sokak aydınlatmaları için kullanılan elektriğin bedelini ise belediyelerden tahsil edemiyor. Borç, zincirleme olarak ilk şirkete kadar uzanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious