BOTAŞ Karakolu'nda ki kuyular açılıyor

BOTAŞ Karakolu'nda ki kuyular açılıyor.45478
  • Giriş : 04.03.2009 / 15:46:00
  • Güncelleme : 04.03.2009 / 16:12:25

BOTAŞ Karakolu'nda bulunan kuyuların da içinde bulunduğu 5 noktada kazı çalışmaları başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tuncay Güney ve Abdulkadir Aygan'ın da itiraflarıyla gündeme gelen BOTAŞ Karakolu'nun da içinde bulunduğu kuyuların yarın açılacağı bildirildi. 100'e yakın kayıp yakınının verdiği dilekçelerin ardından Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme yapmıştı. İnceleme sonucunda hazırlanan raporun gönderildiği Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kuyuların açılmasına izin vermişti.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, yarın kuyuların açılması çalışmalara başlanacağını ifade ederek, "Aramalara BOTAŞ Karakolu'nun içinde bulunan ve şüphelendiğimiz bir kuyudan başlamak istiyoruz" dedi. Elçi, hava koşullarının kötü olması nedeniyle bugüne kadar aramalara başlanmadığını belirterek, "Yarın kuyularda kazı çalışmasına başlayacağız. Öncelikli olarak BOTAŞ tesislerinde şüphelendiğimiz bir kuyu vardı. Kazı çalışmalarına bu kuyudan başlamak istiyoruz" dedi.

Elçi, bunun yanında Cizre-Silopi güzergâhında bulunan Sinan Tesisi'ndeki yerler ve kimsesizler mezarlığında da çalışma yapılacağını kaydetti. Burada yapılan çalışmaların neticesi olumlu olur da bir bulguya rastlanırsa Şırnak Barosu olarak asit kuyularının Ergenekon dosyasıyla birleştirilmesi için başvuruda bulunacaklarını ifade etti. Elçi, cesedin tespit edilmesi halinde de o dönemde kusurlu olan bütün yetkililerin yargı önünde hesap sorulmasını isteyeceklerini vurguladı.

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 1990'lı yıllarda JİTEM tarafından kaçırılan ve öldürülen bazı kişilerin Silopi'deki BOTAŞ kuyularına atıldığı iddiasıyla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında, Şırnak İl Özel İdaresi'nden çok sayıda iş makinesi istediği iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*