Botaş mali kriz haberlerini yalanladı

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Botaş Genel Müdürü Vekili Saltuk Düzyol, son günlerde kurumun mali durumuyla ilgili gazete ve televizyonlarda çıkan haberleri, "Abartılı, gerçekleri yansıtmıyor" diyerek yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genel Müdürü Vekili Düzyol, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın organlarında kurumun mali durumu ile ilgili haberler gerçekleri yansıtmadığını, yanlış ve eksik bilgilerle değerlendirmelerle kamuoyu yanıltılırken, kuruluşumuzun kamuoyu ve iş yaptığı ulusal ve uluslararası kuruluşlar nezdindeki itibarına zarar verildiğini belirtti.

Açıklamada, "BOTAŞ'ın mali krizde olduğu ve iflasın eşiğine geldiği iddialarının, abartılı, gerçekleri yansıtmaktan uzak ve mesnetsiz" ifadesine yer veren Düzyol, şirketin alacaklarının ödeme yükümlülüklerinin oldukça üzerinde olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti: "Botaş, sermayesinin tamamı Hazine'ye ati ait bir kamu şirketidir. Kamu şirketlerinin iflası söz konusu olmayacağı gibi kamu şirketlerininalacağı alacağı ve vereceği olması gayet normaldir ve her zaman da olagelmiştir. Başta Hazine Müsteşarlığı olmak üzere olmak üzere devletin ilgili kurumları kamu kuruluşlarının arasındaki para transferini ve borç alacak ilişkilerini düzenlemeye muktedir ve yetkilidir"

Düzyol, Botaş'ın zaman zaman yapmakta olduğu fiyat ayarlamalarının doğal gaz fiyatlarındaki artışlardan ve döviz kurlarındaki dalgalanmalardan kaynaklandığı belirterek, şirketin borç-alacak ilişkileriyle ilgisinin bulunmadığı da vurguladı. Düzyol, kurumun hizmetlerinde hiçbir aksamaya yol açmadan sürdüreceğinin de altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious