Botaş'taki patlamanın blançosu büyüyor

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Ağrı Botaş boru hattında patlama meydana geldi, alevler çevre köyleri tehdit ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Patlama nedeniyle olay yerinden yükselen alevler çevre köyleri tehdit etmeye başladı. Bölgeye Ağrı Belediyesi'ne ait çok sayıda itfaiye aracı ile ambulanslar sevkedildi. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Edinilen bilgilere göre patlama Ağrı şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Taşlıçay mevkiinde İran'dan gelen doğalgazı Erzurum'a taşıyan Botaş'a ait boru hattında 21:15 sularında meydana geldi. Taşlıçay, Eleşkirt, Doğubayazıt ile Ağrı Belediyesine ait itfaiye araçları, dağlık arazide bulunan boru hattında çıkan yangını söndürme çalışmaları için hazır bekliyor. İtfaiye ekipleri patlama tehlikesi nedeniyle olaya müdahale edemiyor. Yangının büyük olması nedeniyle Ağrı Valiliği tarafından Erzurum ve Iğdır'dan takviye itfaiye araçları istendi. İl Jandarma Alay Komutanlığı emrindeki askerler olay yerine sevkedilerek güvenlik şeridinin oluşturulması sağlandı. Ağrı'da yaşayan vatandaşların da akın ettiği yangın mahalline çok sayıda ambulans geldi. Patlamanın ve ardından başlayan yangının büyüklüğünü ifade etmeye çalışan vatandaşlar, 'yangın nedeniyle oluşan ışıkta Ağrı gece vakti gündüzü yaşadı.' dedi.

VALİ AKPINAR: PKK SALDIRISI

Ağrı Valisi Halil İbrahim Akpınar, "Patlama nedeniyle büyük bir yangın çıktı. Şu an yangın devam ediyor. Boru hattının geçtiği güzergah ilçeye uzak, dağlık alanda olduğu için herhangi bir ölü ya da yaralı bulunmamakta. Yaptığımız ilk incelemeler sonucunda saldırının PKK terör örgütü militanlarınca düzenlenen bir sabotaj olduğu kanısına vardık. Saldırı ile ilgili çevrede geniş çaplı operasyon başlatıldı" dedi. Patlamanın büyük olması nedeniyle itfaiye ekiplerinin yangına müdahale etmekte zorlandığını belirten Vali Akpınar, "Yangın çok büyük olduğu için çevre illerden takviye istedik. Şu an itibariyle sabotajın nasıl yapıldığını tam tespit etmiş değiliz ancak boru hattının bomba ile patlatıldığını tahmin ediyoruz. Patlama sonrası doğalgaz vanaları kesildi. İkinci bir emre kadar doğalgaz verilmeyecek" dedi.

AKTAŞ: YANGINA MÜDHALE ETME ŞANSIMIZ YOK

Ağrı Belediye Başkanı Ekrem Aktaş, bölgedeki doğalgaz boru hattında meydana gelen yangına şu an için müdahale etme şanslarının olmadığını söyledi. Aktaş, yaptığı açıklamada, Ağrı'nın Taşlıçay İlçesi'ndeki doğalgaz boru hattında meydana gelen yangının devam ettiğini, merkez ve ilçelerden yangın bölgesine 8 itfaiye aracının sevk edildiğini söyledi.

Patlama ve yangının yaşandığı mahalde yerleşim yerinin bulunmaması muhtemel bir facianın önüne geçerken alevlerin yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki köyleri tehdit ettiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious