Botoksla yürüdü

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Yıllardır estetik cerrahide kullanılan Botoks yöntemi, bu kez felçli bir hastayı ayağa kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçirdiği iş kazası nedeniyle bacaklarını kullanamayan Uğur Kalkan (26), Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalında uygulanan Botoks (Botulinum Toxin) tedavisi sonucu yeniden yürümeye başladı.

Hastaya uyguladıkları egzersiz programı sonrasında yürümesinin gelişerek, kas gücünün arttığını belirten Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, uyguladıkları tedaviyi şöyle anlattı.

KASILMALAR ORTADAN KALKTI

"Hastamıza her gün 1-1.5 saat egzersiz programı uyguluyoruz. Bacak kasları güçlendiği gibi kol kasları da giderek kuvvetlendi. Ancak bacaklarda aşırı kasılma vardı ve yürümesini engelliyordu. Kalça kaslarındaki kasılma için fenolle sinir blokajı, ayak bileği kaslarındaki kasılmanın düzelmesi için de baldır kaslarına botoks tedavisi uyguladık. Bu uygulama neticesinde kasılma problemi ortadan kalktığı için hastamız yürümeye başladı." Botoks uygulamasının, kasılmaya yol açan kasın içine ilacın enjekte edilmesiyle yapıldığına dikkati çeken Kirazlı, yöntemin 2 yaşından büyük çocuklarda da uygulanabildiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious