Botox beyne zarar verebilir

Botox beyne zarar verebilir.10296
  • Giriş : 02.04.2008 / 15:43:00

ABD'de yapılan bir araştırmada, kırışıklıkların giderilmesinde uygulanan Botox tedavisinin, enjekte edildiği bölgeden beyne hareket edebileceği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bıyık kaslarına "A tipi botulinum neurotoksin" zerk edilen farelerin beyin dokularında yapılan incelemelerde, Botoks maddesinin beyin köklerine taşındığı görüldü.

Araştırmacılar, makalelerinde, "Botulism neurotoxin"in sinir hücrelerinin iletişim yeteneğini bozabileceğini ve omurilikte değişikliğe yol açabileceğini savundular.

İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), "Botox" ile Solstice Neurosciences firması tarafından üretilen "Myobloc" ilaçlarının kas zayıflığı rahatsızlığına yol açıp açmadığını inceliyor.

ABD'nin Boston kentindeki Massachusetts Genel Hastanesi Dermatoloji, Lazer ve Kozmetik Merkezinden Mathew Avram ise bu araştırmanın ilacın merkezi sinir sistemine ulaşabileceği fikrinden hareketle yapıldığını, yıllardır milyonlarca kişide kullanılan tedavinin merkezi sinir sisteminde bir olumsuzluğa yol açtığını tespit etmediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious