Boya Fabrikası'nda 4 yılda 3'üncü yangın

Boya Fabrikası'nda 4 yılda 3'üncü yangın.5797
  • Giriş : 20.06.2007 / 15:08:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 01:34:04

2 kez yanan HOB Boya Fabrikası'nda, bu sabah patlamanın ardından yeniden yangın daha çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ndeki Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde (GOSB) daha önce 2 kez yanan HOB Boya Fabrikası'nda, bu sabah patlamanın ardından yeniden yangın daha çıktı. Yangın, Gebze ve Kocaeli Büyükşehir İtfaiyelerinin çabasıyla iki saatte kontrol altına alınıp söndürülürken, aynı fabrikanın iki kez daha yanması burada endişeleri arttırdı. Fabrikanın ayrıca yangın yeterlilik belgesini henüz almadığı öne sürüldü.

Necmi Sadıkoğlu'na ait fabrikada bugün saat 09.04'te ham madde deposunda büyük patlama meydana geldi. Hemen ardından başlayan yangında alevler depoyu sardı. İlk müdaheleyi GOSB İtfaiye ekipleri yaparken daha sonra Gebze ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri geldi. Bu arada yanı başında birçok fabrikanın bulunması nedeniyle bölgede alarma geçirildi. İtfaiye ekipleri yangının fabrikanın diğer binaları ile çevredeki kuruluşlara sıçramadan kontrol altına aldı.

Yangın saat 10.00 sıralarında söndürülürken fabrikanın sahibi Necmi Sadıkoğlu, yangının ham madde deposunda başladığını, sıcakların etkisiyle kimyasal maddelerde buharlaşmanın artmasının patlamaya yol açmış olabileceğini belirtti.

GOSB Sanayicileri Derneği Başkanı Yücel Güngör, yılda 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan bu bölgede bazı sanayi kuruluşlarının hâlâ yangın yeterlilik belgesi almadığını, eksikliklerini tamamlamadığını belirtti. Güngör HOB Fabrikası'nın da henüz yeterlilik belgesini almadığını belirterek, “Bu bize ders oldu. Herkese ders olsun. Bundan böyle kesinlikle yangın yeterlilik belgesini almayan, eksiğini tamamlamayan fabrikalara faaliyet izni vermeyeceğiz. Amacımız hem kendilerini hem de diger fabrikaları bu tür olaylardan korumaktır” diye konuştu.

DAHA ÖNCE 2 KEZ YANDI

GOSB Bölge Müdürlüğü binasının hemen yanında faaliyet gösteren HOB Boya Fabrikası'nda 13 Eylül 2003 tarihinde yine meydana gelen patlamanın ardından yangın çıkmış, fabrika tamamen yandı. Aynı gün Gebze'de bulunan ve Organize Sanayi Bölgesi'nde işadamlarıyla toplantı yapması plananan başbakan Recep Tayyip Erdogan'ın programı da bu nedenle iptal edilmişti.

Tamamen yanan fabrika bu kez geçici olarak buraya çok yakın olan Tuzla Mermerciler Sanayi Sitesi'nde geçici binada faliyete geçi. Ancak 27 Mayıs 2005 tarihinde meydana gelen patlama ardından çıkan yangınla bu fabrika da kül olmuştu. Geçici binada faliyet gösteren fabrikanın 2003'te yanan binasının yerine yenisi yapılırken tesis 2005 yılı sonuna doğru yeniden yaptırılan binada faliyete geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious