Boydak: Türkiye bir yol ayrımında

Boydak: Türkiye bir yol ayrımında.11350
  • Giriş : 23.05.2009 / 14:38:00

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, Türkiye'nin bir yol ayrımında olduğunu belirtti ve önündeki iki alternatifi şöyle ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, ''Türkiye bir yol ayrımında. Ya bu süreci güzel yöneterek dünyanın en büyük ekonomileri arasına girecek, ya da üçüncü dünya ülkeleri arasına geri dönecek.'' dedi.

Boydak, oda binasında düzenlenen meslek komiteleri toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Mart ayında kapasite kullanım oranlarının yükseldiğini, bunun artmasını beklendiklerini söyledi.

Bu iyimserliği yeterli görmediklerini belirten Boydak, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin bir yol ayrımında olduğunu görüyoruz. Türkiye ya bu süreci güzel yöneterek dünyanın en büyük ekonomileri arasına girecek, ya da üçüncü dünya ülkeleri arasına geri dönecek. Türkiye'nin önümüzdeki günlerde gelişimini sürdürmesi için ne yapması gerekir diye sorulursa, öncelikle demokrasi standartlarından hiç bir zaman vazgeçmeyecek. Avrupa Birliği'ne giriş hedefinden sapma olmamalıdır. Almanya ve Fransa'nın tahriklerine, farklı söylemlerine sinirlenilmemesi gerekir. Zira Avrupa Birliği, Almanya ve Fransa'dan müteşekkil değil. Diğer 23 ülke Türkiye'nin AB sürecini destekliyor. AB'ye giriş politikası, Türkiye'nin gelişim hedefinin en önemli ayağı olduğu için bu yolda reformların kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğine inanıyorum.''

Türkiye'nin bölgesinde yürüttüğü barış çabalarının ülke itibarını artırdığına işaret eden Boydak, iş adamlarıyla yaptıkları yurt dışı gezilerinde bunu yaşayarak gördüklerini anlattı.

Dünya'da artık savaş döneminin bittiğini, cebirle bir işgalin yapılamayacağını, zorla bir görüşün kabul ettirilemeyeceğini belirten Boydak, Türkiye'nin dış politikada izlediği yolun, ülkenin itibarını artırdığını kaydetti.

Ekonomik açıdan bakıldığında Türkiye'nin dünya ekonomisine entegre olduğunun görüleceğine vurgu yapan Boydak, şöyle konuştu:

''Dünyaca ünlü finans kuruluşları Türkiye'de yatırım yaptılar. Serbest piyasa ekonomisi zaman zaman bizi zor durumda bıraksa da bu durumun ülke yararına olduğunu düşünüyoruz. Yetişmiş insan gücüyle, dev potansiyeliyle, 1 milyarlık nüfusu barındıran bölge içindeki en güçlü ekonomiye sahip olan Türkiye, avantajlarını iyi kullanmalıdır. 'Kriz var mı, yok mu?' tartışmalarının bir kenara bırakılması, ülke yararına olacaktır. Bu tartışma herkesi sıktı. Küreselleşen dünyada ortaya çıkan küresel kriz bütün ülkeleri olduğu gibi Türkiye'yi de etkiledi. Krizde en fazla sabit gelirli insanlarımız zarar gördü. Bu insanların mağdur olmaması için ekonominin yeniden canlandırılması gerekiyor. Liberal ekonomiden geri dönüş yok. Bütün siyasi iktidarların bu politikaları benimsemesi durumunda Türkiye'nin daha iyi hayat şartlarına kavuşması kaçınılmazdır.''

Boydak'ın konuşmasının ardından metal sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcilerinin katıldığı meslek komitesi toplantısında sektörün sorunları değerlendirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*