Boykot Fransa'da da ilgi çekti

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz, Fransız mallarına uygulamaya başladıkları boykot kararı nedeniyle yabancı basının büyük ilgisiyle karşılaştıklarını dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Fransa'nın almış olduğu sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere hapis ve para cezası verilmesi kararı nedeniyle Tüketiciler Birliği, boykota başladı. Türkiye'de faaliyet gösteren Fransız mallarına ve ürünlerine karşı boykot başlatan Tüketiciler Birliği'nin ilk belirlediği marka akaryakıt firması Total oldu. Birlik her hafta bir başka markayı veya ürünü açıklayarak vatandaşların kullanmamalarını isteyecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, almış oldukları kararın Fransa ve Avrupa'da ses getirdiğine işaret etti. Deniz, "Biz boykot başlatacağımız konusunda hazırladığımız basın bültenlerini özellikle Fransızca ve İngilizce'ye çevirerek yurt dışındaki basın kuruluşlarına iletmiştik. Bu kararımız Avrupa medyasının yoğun ilgisine yol açtı. Özellikle Fransız televizyon kanalları ve gazeteleri, röportaj yapmak istiyorlar. Onların bu yaklaşımları bizim uyguladığımız boykottan dolayı endişe duyduklarının göstergesidir. Fransa'nın 2'inci kanalı ile sabah bir görüşme yaptık. Yarın da Fransız TV 5'e bir demeç vereceğiz. Bugün ayrıca Danimarka kanalına da röportaj vereceğiz. Ayrıca gazetelerin internet yoluyla röportaj alma istekleri var." ifadelerini kullandı.

Fransa'da yaşanan gelişmelerle ilgili aldıkları boykot kararının en son başvurdukları bir yöntem olduğuna işaret eden Deniz, Tüketiciler Birliği ülke boykotlarını en son seçenek olarak gördüğünü söyledi. Deniz, "Çünkü boykot iki ucu keskin kılıç gibidir. Bir taraftan siz bir ülkeyi boykot ederken, yerli girişimcileri ve çalışan personeli de cezalandırmış oluyorsunuz. Biz bütün bunları dikkatli bir şekilde ele alıyoruz. Boykotları bıçağın kemiğe dayandığı anda düşünüyoruz. Şimdi Fransa'nın almış olduğu karar bizi son seçeneğe yönlendirmiştir." şeklinde konuştu.

Boykot kararı verirken vatandaşın günlük hayatta uygulayabileceği kriterlere dikkat ettiklerini söyleyen Deniz, şöyle devam etti: "Tüketici ilk anda tepki olarak, 'Almayacağız, kullanmayacağız' diyor ama bir noktadan sonra tepkinin sıcaklığı bitiyor. Biz her hafta bir markayı boykot ederek gündemde kalmayı planlıyoruz. Seçilen ürün bir hafta boyunca değil Fransa'nın aldığı karar geri çekilene kadar devam edecek. Seçtiğimiz markalarda bazı kriterlerimiz var. Tipik Fransız markalarını belirledik. Tüketicinin günlük hayatta kullanabileceği ürün gamı içerisinde olsun istedik. Mesela akaryakıt günlük hayatta çok kullanılıyor ya da kişisel bakım ürünleri. Ama bir otomobil sık sık alınan bir ürün değildir. 5-10 yılda bir değişitiriliyor. Ama bazı ürünler sık sık tüketiliyor. Bir başka tercih kriterimiz ise şirketlerin cirolarıydı. Total'in 2005 yılı cirosu 2,5 milyar dolardı. Akaryakıt çok tüketilen bir ürün olduğu için ilk olarak Total'i seçtik. Vatandaşlar akaryakıtlarını Total'den değil başka firmalardan alsınlar. Hafta sonunda 25 şubemizde boykotun ilk neticeleri ile ilgili bir değerlendirme yapılacak.Total istasyonlarına uğrayarak boykotun ne aşamada uygulandığına bakacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious