Böyle bir fırsat kolay kolay ele geçmez

Böyle bir fırsat kolay kolay ele geçmez.17367
  • Giriş : 09.12.2008 / 22:20:00

Emlak sektörünün 2007 yılından beri yaşadığı durgunluk, elinde nakiti olanalıcıları resmen kral yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk emlak piyasası 2007 yılından beri yaşadığı durgunluğu 2008 yılında küresel kriz nedeniyle atlatamadı. Konut fiyatları kasım ayı itibariyle yüzde 10 ile 20 arasında ortalama olarak düştü. Bazı projelerde bu indirim oranı yüzde 45'lere kadar vardı. Üstelik alımların peşin para ile yapılması durumunda indirim oranı yüzde 50'ye ulaşan projeler görüldü. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş 'Emlak piyasasında yaprak kımıldamıyor. Parası olan için tam anlamıyla alım zamanı. Biz oda olarak bu durumun yaşanacağını 2007'nin başından itibaren söylemiştik. 2009 yılı da yine durgun geçecek. Piyasa 2004-2005 yıllarında olduğu gibi satıcının kuralları belirlediği günleri çok geride bıraktı. Artık alıcı piyasası hakim. Yani elinde parası olan istediği şartlarda ev alabiliyor' dedi. Oda olarak yayınladıkları konut fiyatlarının da piyasada alıcı ile satıcı arasında gerçekleşen fiyatlar olduğunu söyleyen Ateş, fiyatlar 2007 yılına göre yüzde 10-20 oranında düştü' dedi.

LÜKS EVLER ELDE KALDI

Konutta A grubu ve üzerine yönelik yapılan üretimin doyma noktasını geçtiğini bundan monra şirketlerin C gelir grubuna üretim yapmaları gerektiğini söyleyen Ateş 'Alt gelir grubuna dönük konutta halen arz açığı var. Bu gruba üretim yapmak için de arsa fiyatlarının makul seviyelere getirilmesi gerekiyor. Bunun yolu da devletin arsa üretimini artırması' diye konuştu.

İKİNCİ EL DE UCUZLADI

Satışlardaki durgunluk şehir merkezlerindeki ikinci el konut fiyatlarını da aşağı çekti. İstanbul Emlakçılar Odası'nın hazırladığı verilere göre, fiyatlardaki düşüş bazı semtlerde yüzde 20'leri buldu. İstanbul'da daire fiyatlarının en ucuz olduğu bölge Sultanbeyli. Sultanbeyli'de 100 metrekare, standart bir dairenin fiyatı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10 düşerek 45 bin YTL'ye kadar geriledi. Lüks semtlerde de keskin fiyat düşüşleri gözleniyor. Örneğin Florya'da 100 metrekare bir dairenin minimum fiyatı geçtiğimiz yıl 370 bin YTL iken, bu yıl 320 bin YTL'ye kadar geriledi. Başkan Sabri Ateş, emlak sektöründeki tüketicilerin artık bilinçlendiğini ve böylece eski yerleşim yerlerindeki evlere talebin azaldığını belirtti. Sabri Ateş, konut sahiplerinin ise fiyatları indirmesine rağmen dairelerini satamadığına dikkat çekti.

KDV inerse konut düşer

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, inşaat sektörünün en önemli sorunlarından birisinin de arsadaki yüksek KDV olduğunu söyledi. Ateş 'Müteahhitler zaten pahalı olan arsaları yüzde 18 KDV ödeyerek aldığı için maliyetler artıyor. KDV inerse konut ucuzlar' dedi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*