"Böyle bir operasyonu dünyada sadece 5 ülke yapabilir"

  • Giriş : 18.12.2007 / 00:04:00
  • Güncelleme : 18.12.2007 / 00:08:35

Yarar, Körfez Savaşı'ndan bu yana bölgede ilk kez büyük çapta bir operasyon düzenlendiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bölgede daha önce düzenlenen operasyonla katılan ve bölgeyi yakından tanıyan Mete Yarar, +BİR CNNTÜRK'te Mithat Bereket'in sorularını cevaplandırdı.

"Bu operasyon diğer operasyonlardan farklı yapıldı. Hem teknik anlamda hem de kullanılan malzemeler anlamında" diyen Mete Yarar, operasyonun zamanlama açısından da farklı olduğunu söyledi.

1984 yılında yapılan operasyonlarda Türk silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), elinde UHB denilen genel maksat helikopterleri olduğunu ve bu helikopterlerin de taşıma kapasitelerinin düşük olduğunu hatırlatan Yarar, 3 kişi bu helikopterlere bindiği anda, bölgeye gidecek olan askeri birliğin tamamlanmış olduğu belirtti.

O tür helikopterlerin 20 kişilik birliğin sevkiyatını yapamadığını anlatan Mete Yarar, bugün ise durumun çok farklı olduğunu belirtti.

"Operasyonu yapacak ülke sayısı 5"

Yarar, "Bugün TSK tam teçhizatlı 20 kişiyi alabilecek Skorsky dediğimiz, bir timi gece ve gündüz hava şartları her ne olursa olsun çok daha uzak bir menzile ulaştırabilecek helikopterlere sahip" dedi.

Günümüzde artık TSK'nın 5 tabur askeri helikopterle bir yerden bir yere taşıyacak kapasiteye geldiğini ifade eden Mete Yarar, dünyada bu operasyonu yapabilecek ülke sayısının 5 tane olduğunu söyledi. Yarar, "Yani 3 kişinin helikopterle taşındığı dönemden nerelere geldiğimiz çok önemli" dedi.

"Son dönemde TSK özellikle nakil araçları bakımından da çok modernleşti. 1984 yılında Almanya'nın bize vermiş olduğu çok eski, yolda arızalanan araçlar mevcuttu" diyen Mete Yarar, "Bugün görmüş olduğunuz üzere TSK'nın kullanmış olduğu araçların hemen hepsi ya 2000 model ya da üstüdür" dedi.

Yarar, eskiden Türkiye'de kullanılan tankların çoğu kendi paletleri üzerinde uzak mesafeler gitmek zorundayken, bugün modern tank taşıyıcılarla beraber 1 saat 2 saat mesafelere 200 300 km ilerideki bölgelere intikal edebildiğini söyledi.

"Hakkari'den Kerkük'teki bir noktayı vurabilirsiniz"

"1984 yılında yine topçu birlikleri bağlamında düşünürsek 20 km menzile sahip olan topçu birliklerinin menzili bugün 250 km'ye ulaşmıştır" diyen Mete Yarar, "Bu neden önemli. Sadece topçu birliklerinin geldiği nokta olarak söylüyorum. Bu şu demektir: Hakkari'nin sınırında yapılan bir atışla bugün Kerkük'teki bir noktayı vurabilecek hale gelmiştir" dedi.

Yarar, bugünkü teknolojiyle TSK'nın balistik füze sistemleri Kerkük'teki bir noktayı rahatlıkla vurabileceğini söyledi. Yarar, son operasyonda büyük ihtimalle Türkiye'de yapılan füze sistemlerinin kullanıldığını belirtti.

Mete Yarar, "Yine eskiden TSK gündüz hareket etme kapasitesine sahipken bugün hem gece hem gündüz hem de herhangi bir hava şartında 24 saat hareket etme kabiliyetine sahiptir" açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious