Böyle kira olur mu?

Böyle kira olur mu?.15385
  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

İstanbul'un en değerli yerinde, E-5 kenarında Ege Seramik ve Saklıgöl Restoran’a verilen yerlerle ilgili başkanın açıklamalarına tepki yağıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakırköy Belediyesi’ne ait Osmaniye Mahallesi’nde E-5’e paralel 25 dönüm arsanın Murat Pehlivanoğlu adlı bir kişiye aylık 700 (yediyüz YTL), yanındaki Saklıgöl Restoran’ın bulunduğu binanın da aylık 600 (altkıyüz YTL)’ye kiralanması ile ilgili başkanın açıklamalarına tepki yağıyor. “Böyle kira olur mu? Bedava verseydiniz daha iyi olurdu.”

Bakırköy Belediye Meclisi’nin görüşmelerinin tamamının gazetemizde ve ayrıca gazetemizin web sitesinde yazılı ve sesli olarak yayımlanması, meclis görüşmelerinin geniş kitlelere tarafından takip edilmesini sağlıyor. Gazetemizi adeta e-mail bombardımanına tutan okuyucularımız “sayenizde mecliste olup biteni öğreniyoruz. Ocak ayından itibaren görüşmeleri sesli olarak yayınlamanıza inanılmaz derecede memnun olduk. Bizim adımıza karar verenlerin ne olduğunu çok daha iyi anlıyoruz” diyorlar. Öteyandan 8 Aralık günü yapılan Meclis oturumunda bağımsız meclis üyesi Rıza Zelyurt’un meclise verdiği soru önergesine belediye Başkanı Hilmi Ateş Ünalerzen’in verdiği cevap tartışılıyor. Elektronik postamıza gelen onlarca mesajda ortak görüş “belediye başkanı başarılı bir yönetici olduğunu söylüyor ama Bakırköylülerin paha biçilmez arsasını birilerine kutusunda 25 adet orta kalitede puro bulunan , bir kutu puro fiyatının altında aylık kira ile verebiliyor. Bu mudur başarılı yöneticilik?

RIZA ZELYURT AÇIKLIYOR
Bağımsız meclis üyesi Rıza Zelyurt Meclmiste yaptığı konuşmada (....) Sayın başkanın verdiği bilgiden, daha önce ki iddiamda dile getirdiğim 25 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan seramik satış istasyonundan aylık 700 YTL takdir edilerek alındığı söylendi. Biz yardım sandığının yöneticisi iken aynı yerin yarısı için Zaloğlu Yedd-i Eimin firmasından 3 bin YTL kira alıyorduk. Adamla pazarlık yaparak çatır çatır alıyorduk. Ayrıca alt tarafta otopark olarak kullanılan yerden de aylık 1000 YTL kira alıyorduk. İki sene önceden söz ediyorum. Yoksullara dağıttığımız, fakirin fukaranın nafakası olarak tesbit ettiğimiz parayı yardım sandığından alıp o yeri 700 YTL‘ye başka birisine vermenin hangi kurallara dayandığını merak ettim. Onun için bu soruyu sordum. Orayla ilgili iddiamda da devamlıyım” diyor. Tüm bu konuşmalar tutanaklara geçiyor.

BAŞKANIN CEVABI
Belediye Başkmanı Hilmi Ateş ÜnalerzenRıza Zelyur’a cevap veriyor (...) 3194 sayılı İmar kanununun 37. ve 42. maddelerinin gereği yapılmadığı iddiası ile ilgili olarak söz konusu yerin başkanlık takdir komisyonunca aylık 700 YTL bedel karnşılığı ecçrimisil kmullandırılması nın tesbit edildiği ecrimisile bağlanarak kullandırılan yerin duyulduğu an kayıtsız şartsız tahliye taahhütnamesi imzalandığı bu alanın kullanımından kamunun bir zararı yoktur.Kamu zararını oluşturmadğı Saklıgöl “Restoranın yerinin ise 15.02.2005 tarihli Büyükşehir Meclis kararı 5393 sayılı belediye kanununun 14. maddesinin bendine dayanılarak yapılan işlem sonucunda Bakırköy Amatör Spor Kulüplerine 200 YTL gibi cüzi bir bedelle tahsis edildiği, kulübün 600 YTL kira karşılığı Restorant açtırmasının Amatör Spor Kulübünün desteklenmesi olarak değerlendiği “ diyor başkan ve yapılan kiralama işlemlerinin yasalara uygun olduğunu anlatıyor. Mecliste geçen konuşmalar bunlar .

Okuyucularımızdan gelen mesajlar ise sorularla dolu.

İşte birkaçı:

-Sayın başkan kendi malını mı kiraya veriyor. Bu gün için oranın rdayiç kira bedeli aylık en az 3 bin YTL dir.

-Sayın başkan kimseyi kandırmasın. Eğer yaptığı işin doğru olduğuna inanıyorsa neden ihale ile kiralama yoluna gitmedi?

-Başkanın belirttiği rakkamlar komik. Böyle kira kaldı mı? Başka yerler varsa bizede bulabilir mi?

-Amatör spor kulüşlerine yardım için aylık 600 YTL kira. Yapma başkan doğru söylemiyorsun.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious