Böyle yangın olur mu? demeyin!

Böyle yangın olur mu? demeyin!.7195
  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Habersiz yapılan orman yangını tatbikatına zamanında gelen ve geç kalan kurumlar belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bazı kurumların ise yavaş kaldığının gözlendiği tatbikatı izleyen Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, aksaklıkların tespit edilerek değerlendirme yapılacağını söyledi.
Eskişehir'de geçtiğimiz mayıs ayında imzalanan protokolle ilgili kamu kurumlarının orman yangını anında yapması gerekenler belirtilmişti. Buna göre, başta orman bölge müdürlüğü olmak üzere, jandarma alay komutanlığı, emniyet, telekom, milli eğitim, tarım, karayolları, meteoroloji, sağlık, devlet su işleri ve sivil havacılık müdürlükleri, müftülük, il özel idaresi ve büyükşehir belediyesi yangın anında üzerine düşen görevi yerine getirmekle yükümlü olacak.

Bu protokol çerçevesinde ilgili kurumlara bilgi verilmeden bugün bir yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Saat 16.00 itibariyle merkeze bağlı Yarımca köyü kırsalında orman yangını çıktığı ihbarı yapıldı. Bunun üzerine orman işletmesine ait araçlar harekete geçerken ilk ekip ihbardan 20 dakika sonra yangına müdahalede bulundu. Daha sonra orman işletmesinin diğer ekipleri, Büyükşehir Belediyesi'nin itfaiye ekipleri, Sarıcakaya ilçe itfaiyesi, Muttalip beldesi su tankı yangın yerine ulaşırken bazı köylüler de yangın alanına geldi. Yangın alanına gelen ekipler 13 dekarlık alanda kontrollü bir şekilde çıkarılan yangına müdahalede bulundu. Köy hizmetleri, devlet su işleri ve jandarma ekiplerinin ise yangına müdahalede yavaş kaldıkları gözlendi.

Tatbikat hakkında bilgi veren Vali Çalışıcı, imzalanan protokolü hatırlatarak, "Yaptığımız plan-program işliyor mu yoksa kağıt üzerinde mi kalıyor onu göreceğiz. Hangi kurumlar zamanında geliyor veya geç kalıyor onları belirleyip değerlendirme yapacağız. Her kurumun belirli bir süresi var. Şu an bazı ekipler yangın yerine ulaşmaya çalışıyor. Onların tatbikattan haberi yok, gerçek yangın var diye hareket ediyorlar. " diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious