Böylesi Avrupa'da bile yok

  • Giriş : 05.07.2006 / 00:00:00

Avrupa'da bile olmayan polis merkezi Afyonkarahisar'da açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'de böyle bir merkez olmadığını belirten Canca, "Avrupa'nın her yerini gezdim böyle bir merkez yok. ABD'de olduğunu sanmıyorum. Avrupalılara insan hakları konusunda ders vermek için böyle bir merkezi yaptık." dedi. Açılışta konuşan Vali Muzaffer Dilek ise, hak ve hukuk sistemi iyi işletilirse AB'yi ölçü almaya ihtiyaç olmadığını söyledi.

Afyonkarahisar'a Avrupa standartlarının üzerinde özelliklere sahip bir polis merkezi açıldı. Açılışta konuşma yapan Emniyet Müdürü Natık Canca, "Bize insan hakları konusunda ders veren Avrupalılara biz buradan bir ders vermek istiyoruz. Gelsinler görsünler ders alsınlar." diye konuştu. Avrupalılara insan hakları konusunda ders vermek için böyle bir merkez yaptıklarını ifade eden Canca, Türkiye'deki karakollara örnek olacağını kaydetti.

Yerleşim birimlerinde karakol açılmasını değil de genellikle kapatılmasının istendiğini belirten Vali Muzaffer Dilek, karakol istenmesinin iyiye işaret ettiğini dile getirdi. Güzel mekanların sorumluluğunun da fazla olduğuna dikkat çeken Dilek, "Eğitimli personele ihtiyaç var. Personelin binaya uyumlu olması gerekiyor." değerlendirmesini yaptı. Türkiye'deki yönetim sisteminin iyi olduğunu dile getiren Dilek, AB'deki düzeni ölçü almaya ihtiyaç olmadığını savundu. Dilek, AB'nin sunduğu insani değerlerin Türk tarih ve kültüründe var olduğunu söyledi. Hak ve hukukun iyi işletilmesiyle bu değerlerin zaten kendisini göstereceğini kaydeden Dilek, "Biz görev yaptığımız yerlerde zaten hak ve hukukun dışında kalmıyoruz ve buna özen gösteriyoruz. Bu bütün Türkiye'deki yönetim birimleri için geçerlidir. Dolayısıyla AB'deki düzeni ölçü almaya falan gerek yoktur." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious